آموزش – ۱۰ روش تشخیص باتری تقلبی از باتری اصل برای گوشی موبایل

تعویض باتری گوشی های موبایل یک امر اجتناب ناپذیر است و تمام کاربران این گجت ها بعد از گذشت مدت زمان خاصی ملزم به انجام این کار می‌شوند، چون ظرفیت باتری گوشی آن ها کاهش پیدا می‌کند. اما چطور می‌توانیم باتری های اصل را از تقلبی تشخیص دهیم؟ در ادامه این مطلب می‌خواهیم به معرفی ۱۰ روش تشخیص باتری تقلبی از باتری اصل برای گوشی های موبایل بپردازیم. بنابراین با ما همراه باشید.

چرا باتری گوشی های موبایل نیاز به تعویض خواهند داشت؟

باتری هایی که در گوشی های موبایل امروزی مورد استفاده قرار می‌گیرند از نوع لیتیوم یونی هستند. باتری های لیتیوم یونی در حال حاضر بهترین نوع از باتری های شارژی محسوب می‌شوند چون به خوبی می‌توانند انرژی مورد نیاز گوشی های موبایل را تامین کرده و دوام خوبی هم داشته باشند. البته گاها مشکلات خاصی هم برای این باتری ها به وجود می‌آید. برای مثال مشکل ورم کردن یکی از مشکلات رایج این نوع باتری هاست.

گذشته از تمام ویژگی های خوبی که باتری های لیتیوم یونی دارند، یک ویژگی منفی آزاردهنده هم در آن ها وجود دارد! این ویژگی مربوط به افت تدریجی ظرفیت و توان شارژدهی می‌شود. متاسفانه ماهیت باتری های لیتیوم یونی به گونه‌ای است که به مرور زمان و با قرار گرفتن در سیکل های شارژ به تدریج ظرفیت شارژدهی اصلی خود را از دست خواهند داد. برای مثال اگر باتری گوشی شما ۳۰۰۰ میلی آمپر ساعتی دارد، بعد از گذشت ۲ سال احتمالا ظرفیت آن به چیزی در حدود ۲۴۰۰ میلی آمپر ساعت کاهش می‌یابد! یعنی ظرفیت باتری لیتیوم یونی گوشی بعد از ۲ سال تقریبا به ۸۰ درصد ظرفیت اسمی و اصلی اولیه خودش تقلیل می‎یابد.

برای جلوگیری از افت قدرت شارژدهی باتری های لیتیوم یونی در گوشی های موبایل می‌توان از روش های خاصی استفاده کرد که برخی از اصلی ترین این روش ها را در مقاله “بهترین روش های افزایش عمر باتری گوشی موبایل” شرح دادیم. اما هر طوری هم که با باتری گوشی خود خوب رفتار کنید از باتری آن مراقبت نمایید، باز هم نمی‌توانید از افت تدریجی ظرفیت و توان شارژدهی آن جلوگیری به عمل آورید و در بهترین شرایط فقط می‌توانید سرعت کاهش توان شارژدهی و ظرفیت یک باتری لیتیوم یونی را کاهش دهید. بنابراین تمام باتری های لیتیوم یونی که در گوشی های موبایل استفاده می‌شوند بعد از مدت زمان مشخصی ظرفیت اصلی خود را از دست داده و عملکردی ضعیف را ارائه خواهند کرد. در این شرایط است که زمان مناسب برای تعویض باتری گوشی فرا خواهد رسید.

۱۰ روش تشخیص باتری تقلبی از باتری اصل در گوشی های موبایل

مهم ترین چالشی که برای تعویض باتری گوشی پیش رویتان قرار خواهد گرفت این مسئله است که یک باتری اورجینال و اصل را در گوشی نصب کنید! متاسفانه هم اکنون نمونه های تقلبی یا اصطلاحا فیک زیادی از باتری های لیتیوم یونی گوشی های موبایل در بازار وجود دارند که قیمت های ارزان تری نسبت به نسخه اورجینال باتری را ارائه می‌کنند یا حتی در برخی موارد ممکن است با قیمت گرانی هم عرضه شوند و بدین صورت کاربر را دچار سردرگمی کنند. اما چگونه قادر به تشخیص باتری تقلبی از باتری اصل خواهیم بود؟ بدین منظور باید به نکات ریزی توجه داشته باشید که در ادامه این مطلب به آن ها اشاره خواهیم کرد.

تشخیص باتری تقلبی از باتری اصل با بررسی بسته‌بندی باتری

یکی از بهترین روش های تشخیص باتری تقلبی از باتری اصل این است که به جعبه یا بسته‌بندی باتری دقت نمایید. بسته بندی باتری های اصل عموما بسیار شکلی انجام می‌شود و تمام نوشته ها، لوگوها و اطلاعاتی که روی بسته حک شده دارای کیفیت و وضوح مناسبی هستند. اما بسته‌بندی باتری های تقلبی بدین صورت نیست و عموما کیفیت رنگ ها، نوشته ها و لوگو های روی بسته اصلا جالب نیستند. توجه داشته باشید که همیشه پر رنگ بودن رنگ ها و نوشته های روی جعبه به معنای اصل بودن باتری نیست، بلکه برعکس پر رنگ بودن بیش از اندازه آیتم های روی جعبه باتری می‌تواند دلیلی مبنی بر اصل نبودن آن باشد. پس بررسی جعبه یا بسته‌بندی باتری یکی از اصلی ترین روش های تشخیص باتری تقلبی از باتری اصل خواه بود.

تشخیص باتری تقلبی از باتری اصل با بررسی تاریخ تولید باتری

روی تمام باتری های لیتیوم یونی تاریخ تولید آن ها حک شده است. مهم نیست که تاریخ تولید یک باتری مربوط به چند وقت پیش باشد، اما منطبق بودن تاریخ تولیدی که روی بدنه باتری حک شده با تاریخ تولیدی که روی جعبه باتری حک شده است از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و یکی از روش های تشخیص باتری تقلبی از باتری اصل خواهد بود. اگر تاریخ تولیدی که روی بدنه باتری حک شده با تاریخ تولیدی که روی جعبه باتری نوشته شده تطابق ندارد، مطمئن باشید که باتری تقلبی است.

تشخیص باتری تقلبی از باتری اصل با بررسی برچسب دور آن

10 روش تشخیص باتری تقلبی از باتری اصل برای گوشی موبایل

دور باتری های لیتیوم یونی گوشی های موبایل یک برچسب نصب می‌شود که حاوی اطلاعاتی همچون تاریخ تولید باتری، ظرفیت آن، هشدارها، لوگوی شرکت سازنده و غیره خواهد بود. در گوشی های موبایل عموما این برچسب از ترکیب رنگ های نقره‌ای و سیاه تشکیل می‌شود. با بررسی این برچسب هم می‌توانید به تقلبی یا اصل بودن باتری گوشی پی ببرید. اگر برچسب دور باتری کاملا صاف و بدون برآمدگی و درز روی بدنه آن چسبیده شده باشد، این مسئله یکی از نشانه های اورجینال یا اصل بودن باتری خواهد بود، اما در سمت مقابل اگر مثل عکس سمت چپ برچسب روی باتری درز و شکاف ها یا برآمدگی داشته باشد، مطمئن باشید که باتری مورد نظر فیک یا تقلبی خواهد بود. این روش یکی از بهترین روش های تشخیص باتری تقلبی از باتری اصل در گوشی های موبایل است.

تشخیص باتری تقلبی از باتری اصل با بررسی لبه باتری

10 روش تشخیص باتری تقلبی از باتری اصل برای گوشی موبایل

یکی دیگر از روش های مناسبی که می‌توانید از آن برای تشخیص باتری تقلبی از باتری اصل در گوشی های موبایل استفاده کنید، آن است که باتری را بر روی میز بخوابانید و وضعیت لبه های فوقانی و زیرین باتری را بررسی کنید. اگر باتری اصل باشد، لبه های آن کاملا دقیق و صاف طراحی شده و برچسب روی باتری هم کاملا هماهنگ روی لبه باتری سوار می‌شود، اما اگر باتری تقلبی باشد لبه های فوقانی و زیرین آن ممکن است صاف و صیقلی نباشند و همچنین مابین برچسب روی باتری و لبه آن فاصله‌ای مثل عکس بالا و سمت راست وجود داشته باشد و کلا ناهماهنگی هایی از این نظر در دو بخش فوقانی و زیرین باتری مشاهده گردد. وجود این ناهماهنگی ها و فواصل محسوس مابین بدنه باتری و برچسب روی آن می‌تواند دلیلی مبنی بر فیک یا جعلی بودن باتری باشد.

تشخیص باتری تقلبی از باتری اصل با بررسی نوشته های روی برچسب باتری

10 روش تشخیص باتری تقلبی از باتری اصل برای گوشی موبایل

با توجه به کیفیت نوشته هایی که روی برچسب باتری حک شده هم می‌توانید تقلبی یا اصل بودن آن را تشخیص دهید. عموما نوشته های روی برچسب باتری های تقلبی کم رنگ و کم کیفیت یا بیش از اندازه پر رنگ هستند و در برخی موارد هم ممکن است این نوشته ها کج و ناخوانا روی برچسب باتری حک شوند، اما باتری های اصل اینگونه نیستند و عموما نوشته های روی برچسب آن ها کاملا یکنواخت و با شدت رنگ نسبتا بالا حک می‌شوند. البته تشخیص باتری تقلبی از باتری اصل با بررسی نوشته های روی برچسب باتری کار خیلی ساده‌ای نیست و نیاز به کمی تجربه دارد، اما در هر صورت این روش یکی از روش های شناسایی باتری های اصل از تقلبی محسوب می‌شود.

تشخیص باتری تقلبی از باتری اصل با بررسی بدنه باتری

10 روش تشخیص باتری تقلبی از باتری اصل برای گوشی موبایل

با بررسی دقیق تمام بخش های بدنه یک باتری لیتیوم یونی هم می‌توانید اصل یا فیک بودن آن را تشخیص دهید. باتری های اصل از همه نظر دقیق طراحی شده‌اند و کوچک‌ترین ناهماهنگی مابین بخش های مختلف فیزیکی آن ها وجود ندارد، اما باتری های تقلبی اینطور نیستند و اگر دقیق به قسمت های مختلف بدنه آن ها نگاه کنید، ناهماهنگی هایی را خواهید یافت. بنابراین به طور دقیق به بدنه و نحوه ساخت باتری دقت کنید و دنبال ناهماهنگی هایی باشید که نشان دهند باتری مورد نظر تقلبی است. یک نمونه از این نوع ناهماهنگی ها در عکس فوق نشان داده شده است.

تشخیص باتری تقلبی از باتری اصل با بررسی محل اتصالات

10 روش تشخیص باتری تقلبی از باتری اصل برای گوشی موبایل

این روش هم از روش هایی است که شاید خیلی راحت نتوانید با بررسی آن تقلبی یا اصل بودن باتری را تشخیص دهید، اما در هر حال یکی از راه های تشخیص باتری تقلبی از باتری اصل خواهد بود. در این روش باید به اتصالات طلایی رنگ باتری دقت کنید. این اتصالات در باتری های اصل کاملا با هم هماهنگ هستند و عموما عمق کم و ظریفی دارند. اما در باتری های تقلبی ممکن است این اتصالات عمق زیادی داشته و گاهاٌ هم هماهنگ نباشند. برای مثال در عکس فوق باتری سمت چپ یک نمونه باتری اصلی گوشی گلکسی اس ۳ است و عکس سمت راست یک نمونه باتری تقلبی این گوشی را نشان می‌دهد. همانطور که می‌بینید عمق اتصالات باتری در نمونه سمت چپ (باتری اصل) به مراتب از نمونه سمت راست ( باتری تقلبی) بیشتر است.

تشخیص باتری تقلبی از باتری اصل با بررسی جنس باتری

10 روش تشخیص باتری تقلبی از باتری اصل برای گوشی موبایل

بررسی جنس بدنه باتری های لیتیوم یونی هم می‌تواند یکی دیگر از روش های تشخیص باتری اصل از تقلبی باشد. بدنه باتری های اصل از پلاستیک PC ساخته می‌شود اما در باتری های تقلبی برای کاهش مقدار هزینه تولید از پلاستیک بازیافتی استفاده به عمل می‌آید. این مسئله سبب می‌شود که بدنه باتری ظاهری نه چندان یکنواخت و زیبا داشته باشد. توصیه می‌کنیم قبل از خرید باتری، بدنه آن را به طور کامل لمس نمایید و اگر در سطح بدنه آن ناهمواری مشاهده کردید، از خرید باتری صرف نظر کنید چون یک باتری اورجینال و اصل بدنه‌ای کاملا یکنواخت دارد. پس جنس و هموار بودن سطح باتری هم می‌تواند یکی دیگر از روش های تشخیص باتری تقلبی از باتری اصل باشد.

تشخیص باتری تقلبی از باتری اصل با توجه به قیمت

10 روش تشخیص باتری تقلبی از باتری اصل برای گوشی موبایل

باتری های تقلبی و فیک عموما با قیمت ارزان تری در بازار عرضه می‌شوند اما قیمت باتری های اورجینال و اصل بالاست. بنابراین اگر قیمت یک باتری خیلی ارزان بودن شک نکنید که آن باتری تقلبی است. دقت داشته باشید که همیشه هم قیمت گران نشان دهنده اصل بودن باتری نخواهد بود و در برخی موارد ممکن است شرکت های سازنده و فروشندگان باتری های تقلبی را با قیمت گران عرضه کنند و از این مسئله به عنوان یک روش فریب دهنده استفاده نمایند. پس همیشه گران بودن قیمت یک باتری به معنای اصل بودن آن نیست، اما ارزان بودن باتری همیشه نشان دهنده تقلبی بودن آن است.

تشخیص باتری تقلبی از باتری اصل با بررسی عبارت حک شده روی بدنه آن

10 روش تشخیص باتری تقلبی از باتری اصل برای گوشی موبایل

روی بدنه اصلی باتری های اورجینال عباراتی حک می‌شود که نشان دهنده تولید آن باتری توسط شرکتی خاص خواهد بود. برای مثال اگر یک باتری اصل برای گوشی گلکسی نوت ۵ تهیه کنید، روی بدنه اصلی باتری نام شرکت سامسونگ به عنوان سازنده باتری حک شده خواهد بود اما اگر باتری تقلبی باشد و توسط شرکت ناشناخته‌ای تولید شود روی بدنه اصلی آن هیچ نام و نشانی نخواهید یافت. برای مشاهده اطلاعات حک شده روی بدنه اصلی باتری باید برچسب روی آن را باز کنید و بدنه آن را بررسی نمایید. اگر باتری اصل باشد، روی آن نام شرکت سازنده باتری حک شده خواهد بود.

اگر همچنان قادر به تشخیص باتری اصل از تقلبی نبودیم چه کنیم؟

اگر با وجود تمام مواردی که شرح داده شدند باز هم تصور می‌کنید که قادر به تشخیص باتری تقلبی از اصل نیستید، توصیه می‌کنیم از یک فروشگاه معتبر که باتری های عرضه شده خود را گارانتی می‌کند خرید نمایید. در این حالت خیالتان از بابت اصل بودن باتری راحت خواهد بود و در سمت مقابل درگیر روش های شناسایی و تشخیص باتری اصل از تقلبی نمی‌شوید. شما می‌توانید برای تعویض باتری گوشی خود از سرویس موبایل کمک استفاده کنید. باتری هایی که توسط شرکت موبایل کمک و کارشناسان آن در گوشی مشتریان گرامی نصب می‌شوند همگی اصل و اورجینال هستند و شامل گارانتی هم خواهند بود. بنابراین با سرویس موبایل کمک می‌توانید با اطمینان کامل باتری گوشی خود را تعویض کنید. به منظور ثبت سفارش تعویض باتری گوشی خود توسط مرکز موبایل کمک کافیست با شماره های ۰۲۱۲۲۶۴۷۵۶۴ یا ۰۲۱۷۵۱۴۷ تماس حاصل نمایید یا با مراجعه به صفحه ثبت سفارش تعمیرات موبایل در سایت موبایل کمک درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت کنید.

10 روش تشخیص باتری تقلبی از باتری اصل برای گوشی موبایل

چرا نباید در گوشی از باتری تقلبی و ارزان استفاده کرد؟

اما گذشته از تمام مسائلی که به آن ها اشاره داشتیم، شاید این سوال در ذهنتان ایجاد شده باشد که اصلا چرا نباید در گوشی یک باتری تقلبی و ارزان را بکار برد؟ پاسخ سوال بسیار ساده است. باتری های تقلبی کیفیت شارژدهی خوبی ندارند و خیلی زود دوباره شما را با مشکل خالی شدن زود به زود شارژ مواجه می‌کنند. یعنی زمانی که یک باتری تقلبی را در گوشی نصب کنید، عملا هزینه اضافه‌ای پرداخت کرده‌اید چون پس از گذشت مدت زمانی کوتاه دوباره همه چیز مثل روز اولش می‌شود. از سوی دیگر بکارگیری باتری های تقلبی در گوشی های موبایل ریسک بروز حوادثی همچون آتش گرفتن و انفجار باتری را افزایش می‌دهد. اگر خدای نکرده این اتفاق ناگوار برای شما رخ دهد، کلا گوشی خود را از دست خواهید داد! بنابراین تشخیص باتری تقلبی از باتری اصل اهمیت بسیار زیادی دارد و شما به عنوان یک کاربر همیشه باید سعی کنید یک باتری اصل و اورجینال را در گوشی خود بکار ببرید.

جمع‌بندی

همانطور که مشاهده کردید در این مقاله به معرفی ۱۰ روش تشخیص باتری تقلبی از باتری اصل در گوشی های موبایل پرداختیم. اگر می‌خواهید باتری گوشی خود را با ضمانت اورجینال بودن باتری جدید و همچنین بی‌دردسرترین تعویض کنید، موبایل کمک بهترین سرویس ممکن را در اختیارتان قرار می‌دهد. برای ثبت سفارش تعویض باتری گوشی خود توسط مرکز موبایل کمک کافیست با شماره های ۰۲۱۲۲۶۴۷۵۶۴ یا ۰۲۱۷۵۱۴۷ تماس حاصل نمایید.

به نقل از : mobilekomak.com