آموزش – چگونه با رایانه های قدیمی خود بازی کنیم؟

آیا شما یک معتاد به بازی‌های رایانه‌ای هستید ولی یک رایانه با مشخصاتی ضعیف دارید که قادر به انجام بازی‌های جدید نیست؟ نگران نباشید. در این آموزش به شما راه‌هایی را آموزش خواهیم داد تا بتوانید بازی‌های جدید را نیز اجرا کنید.

امروزه صنعت بازی‌های رایانه‌ای روزبه روز در حال پیشرفت است. این پیشرفت به گونه‌ای بوده است که در برخی موارد پیدا کردن تفاوت بین واقعیت و بازی‌های رایانه‌ای بسیار مشکل است. از طرفی علاقه‌مندان به بازی‌های رایانه‌ای نیز از این پیشرفت صنعت بازی‍سازی بهره بسیار زیادی می‌برند؛ چرا که میزان افزایش کیفیت بازی رابطه مستقیم با افزایش لذت بردن از انجام یک بازی رایانه‌ای دارد. از طرفی دیگر، این افزایش کیفیت و گرافیک در بازی‌های رایانه‌ای نیازمند رایانه‌ها و لپ‌تاپ های قدرتمندی هم هستند تا قادر به اجرای این بازی‌ها باشند.

اما مشکل اصلی جای دیگریست! یکی از مشکلات اصلی بازیکنان رایانه‌ای ضعیف بودن رایانه و یا لپ‌تاپ آنها است. بازی‌های جدید همراه با تبلیغات و گیم پلی بسیار جذاب و پر زرق و برق ظاهر می‌شوند و همواره باعث افزایش نگرانی بازیکنانی که رایانه‌های به مراتب ضعیف‌تری دارند شده‌اند. این موضوع مخصوصاً در کشور ما به علت گران بودن بیش از حد سخت افزارها (Hardware) خود را پررنگ‌تر نمایان می‌سازد. بسیاری از کاربران بازی‌های رایانه‌ای معتقد هستند که تنها راه برای بازی کردن عناوین روز بازی‌های رایانه ای ارتقا سخت افزاری رایانه شخصی‌شان است. اما خبر خوشحال کننده اینجاست که شما کماکان قادرید با رایانه خود به انجام این بازی‌ها، با اعمال اندکی تغییرات بپردازید.

از این رو در این آموزش سعی شده است تا با ایجاد تغییراتی کوچک، راهی برای اجرای بازی‌های رایانه‌ای در رایانه‌های قدیم به شما نشان داده شود. در این آموزش با پلازامگ همراه باشید.

در حالی که تمامی گیمرها خواستار جمع‌آوری رایانه خانگی (PC) با بهترین قطعات از قبیل کارت گرافیک (GPU)، رم (RAM)، پرازنده (Processor) و سایر قطعات با کیفیت و قدرتمند هستند؛ راهی را یافته ایم که با رایانه‌ای کمتر از ۱۰۰۰ دلار قادر به اجرای جدیدترین عناوین روز بازی‌های رایانه‌ای باشید. انجام این روش‌ها اندکی زمان‍بر است که متاسفانه بسیاری از اشخاص حاضر به صرف این زمان نیستند.

این موضوع که شما صاحب یک لپ تاپ (Laptop) یا یک رایانه قدیمی با مشخصات سخت افزاری ضعیفی هستید به این معنا نیست که دیگر قادر به اجرای بازی‌های رایانه‌ای نیستید. تنها کاری که شما باید انجام دهید قربانی کردن بعضی مسائل است. در این آموزش، به چند راه حلی را که وبسایت پی سی مگ (PCmag) برای کاربرانی که متمایل به سرمایه گذاری مجدد بر روی رایانه‌های شخصی خود نیستند ارائه داده است، خواهیم پرداخت. با پلازامگ همراه باشید.

تنظیمات گرافیکی خود را پایین بیاورید

تنظیمات کارت گرافیک / Graphic Card Setting

شگفت زده خواهید شد در صورتی که بدانید جدیدترین عناوین بازی‌های روز دنیا قادرند حتی با کمترین و ضعیف‌ترین سیستم‌های رایانه‌ای نیز اجرا شوند؛ تنها در صورتی که شما بعضی از مزایاهای گرافیکی آنها را کنار بگذارید. وقتی که میگوییم همه تنظیمات را پایین بیاورید، دقیقاً منظورمان همه تنظیمات است! تمامی تنظیمات گرافیکی مربوط به بازی مورد نظرتان.

شما نه تنها تمامی تنظیمات گرافیکی و همچنین تنظیمات فانتزی از قبیل عرق کردن، جزئیات بافت و کیفیت سایه را پایین می‌آورید، بلکه باید تنظیمات رزولوشن (Resolution) را نیز پایین بیاورید. حتی در صورتی که مجبور شوید بازی‌هایتان را با کیفیت ۷۲۰p یا کمتر اجرا کنید. در همین رابطه پی سی مگ افزورد:

اینکه چگونه بعضی از بازی‌های تست مورد نظرمان، با این تنظیمات به خوبی در لپ تاپ‌هایی با قیمت پایین تر از ۵۰۰ دلار اجرا شدند کاملاً تعجب برانگیز بود.

در صورتی که از اجرای یک بازی با این تنظیمات مطمئن نیستید. این صفحه از ردیت مکانی بسیار مناسب برای جستجو در میان تجربه‌های سایر گیمرها در این موارد است.

هک کردن فایل‌های پیکربندی برای داشتن عملکردی بهتر

بیایید بگوییم که شما صاحب یک رایانه به شدت ضعیف هستید. قطعاً این رایانه شما سن بسیار بالایی نیز دارد. در صورتی که با کاهش تنظیمات گرافیک و رزولوشن در اجرای بازی، به افت فرم و همچنین آهسته شدن بازی مواجه شدید. بهتر است که به تغییر در فایل‌های اصلی پیکربندی بپردازید. احتمال بسیار زیادی وجود دارد که با تغییر در پیکربندی فایل‌ها، اجرای بازی‌ها روانتر گردد.

کانال یوتیوب (YouTube) بازیکنان با رایانه‌های ضعیف (LowSpecGamer)، به طور معمول به تغییر در تنظیمات پنهان بازی‌های محبوب می‌پردازد تا بدین وسیله گیمرهایی که دارای رایانه‌های شخصی با سخت افزار ضعیف هستند قادر به اجرای بازی‌های محبوب روز باشند. دستاوردهای نشان داده شده در این کانال فوق‌العاده هستند؛ حتی با اینحال که این دست‌آوردها منجر به کاهش گرافیک و رزولوشن بازی می‌شود. (شما می‌توانید با استفاده از این لینک، ویدیو های آموزشی LowSpecGamer را مشاهده کنید.)

از طریق تغییر در فایل‌های پیکربندی کنسول و یا بازی مورد نظر، شما قادرید تا تنظیمات رزولوشن، تنظیمات کارت گرافیک مانند خاموش کردن سایه، دید در نمایش مناظر دوردست و … را بیشتر از تنظیمات اصلی درون بازی کاهش دهید. در بعضی موارد این اعمال تغییرات ممکن است بازی را کاملاً خنده‌دار و بی کیفیت جلوه دهد. اما مسئله مهم‌تر از آن این است که بازی به صورت روان اجرا خواهد شد. مگر هدف از بازی کردن، اجرای روان بازی‌های رایانه‌ای نیست؟

علاوه بر این، در صورتی که شما به هر دلیلی تمایل به انجام این‌کار ندارید، نرم افزار شخص ثالث بسیار محبوبی تحت عنوان Low Spec Experience قادر است تا تنها با چند کلیک به انجام این تنظیمات برای شما بپردازد. این نرم افزار از بازی‌های محبوب بسیار زیادی پشتیبانی می‌کند. علاوه بر این، این نرم افزار دارای پروفایل‌های گوناگون با عملکردهای متفاوت برای متعادل و روان‌سازی عملکرد گرافیکی بازی‌ها می‌باشد.

به طور کلی پیشنهاد اصلی ما، تغییر فایل‌های پیکربندی توسط خودتان است. چرا که در صورت به وجود آمدن مشکلی در سیستم، شما قادر به شناسایی و حل آن مشکل هستید. اما در صورتی که تمایل به استفاده از نرم افزارهای شخص ثالث برای تغییر در فایل‌های پیکربندی دارید؛ پیشنهاد می‌کنیم که قبل از آن به تهیه فایل پشتیبان از سیستم خود بپردازید.

انجام بازی‌های رایانه‌ای از طریق اینترنت

Stream Games on the internet

در صورتی که کاهش گرافیک شمارا آزار می‌دهد، راه حل دیگری نیز روبروی شما است. سرویس‌های بسیاری هستند که با داشتن یک سرور بسیار قدرتمند بازی‌های رایانه‌ای را در آن اجرا می‌کنند. تنها کاری که شما باید انجام دهید، اتصال به این سرور ها و به اصطلاح تغذیه از این سرورها برای اجرای روان بازی در رایانه‌های ضعیف خود هستید.

در این روش گرافیک بسیار بهتر از روش‌های ارائه شده قبلی است. هرچند که این روش نیز مشکلات خاص خود را دارد؛ در اجرای بازی‌های رایانه‌ای با این روش شما به‌طور پایدار دارای اندکی تاخیر (Lag) خواهید بود. برای کمتر کردن این تاخیر بهتر است که از اینترنت پرسرعت بهره‌مند شوید. پیشنهاد می‌گردد که برای انجام بازی‌های رایانه ای از این روش، با کابل Ethernet به اینترنت متصل شوید. چرا که این روش با توجه به تجربه‌های گذشته اندکی ایمن تر از اتصال بر پایه وای فا (Wifi) است. در صورتی که لپ‌تاپ شما دارای این ورودی نیست. مبدل Usb-to-Ethernet قادر به حل این مشکل شما خواهد بود.

Nvidia’s GeForce Now یکی از شناخته شده‌ترین این سرویس‌های است و در حال حاضر استفاده رایگان از آن در نسخه آزمایشی آن در دسترس است. البته استفاده از این نسخه صبر بسیار زیادی را نیز طلب می‌کند. چرا که بازی‎‌ها در نسخه رایگان، دیرتر از نسخه خریداری شده به این سرویس اضافه می‌شوند. در صورتی که تمایل به دسترسی سریع به بازی‌های رایانه‌ای منتشر شده را دارید، بهتر است که Nvidia Shield set-top box را خریداری کنید.

خدمات مشابه دیگری نیز از قبیل Parsec، LiquidSky و Shadow با قیمت‌ گذاری‌های متنوع در دسترس کاربران قرار دارند. به عنوان مثال هزینه استفاده از سرویس Shadow معادل ۳۵ دلار برای استفاده نامحدود هر بازی برای یک ماه است. در حالی که هزینه استفاده از سرویس‌های Parsec و LiquidSky به صورت ساعتی است. (هزینه استفاده یک روزه معادل ۲۴ ساعت برابر با ۱۰ دلار است).

در اینجا شما با انجام معادلات ریاضی و حساب و کتاب با خودتان، می‌توانید بهترین سرویس مورد نظرتان را انتخاب کنید. البته باید به این موضوع نیز توجه داشت که به جای پرداخت مبلغ شارژ این سرویس ها در دراز مدت، بهتر است که این مبلغ را صرف خرید یک رایانه مخصوص بازی کنید. (یا خرید یک داک کارت گرافیک مجزا همانند PowerColor Gaming Station).

انجام بازی‌های کلاسیک و عناوین مختلف بازی‌های Indie

بازی های Indie

نگران نباشید؛ در صورتی که تمامی موارد اعلام شده در بالا مشکل شما را حل نکرد. همچنین در صورتی که شما قادر به استفاده از سرویس‌های آنلاین نیستید. همچنان می‌توانید با رایانه و یا لپ تاپ قدیمی خود بازی کنید. این را در نظر داشته باشید که تمامی بازی‌های رایانه‌ای برای اجرا شدن نیاز به بهترین سخت افزارهای ممکن ندارند. کافیست در میان دنیایی از بازی‌هایی که نیاز به سخت افزار ضعیف‌تر دارند، بازی مورد علاقه خود را انتخاب کنید. علی الخصوص زمانی که بازگشتی به گذشته داشته باشید و از میان سیل عظیم بازی‌های رایانه‌ای ساده و زیبای آن زمان عنوان مورد نظر خود را انتخاب کنید. (در اینجا می‌توانید برخی از این بازی‌ها را پیدا کنید).

آیا زمانی که بچه بودید فرصت انجام بازی Baldur’s Gate را داشته‌اید؟ حال با کمک نسخه Enhanced Edition، بهترین زمان برای انجام این بازی است. آیا قادر به اجرای بازی Skyrim در لپ‌تاپ های قدیمی خود نیستید؟ بعضی معتقدند که نسخه پیشین Morrowind، بسیار جذاب تر است. فروشگاه‌هایی همانند GOG بازی‌های قدیمی بسیار زیادی را به فروش گذاشته‌اند که برای سیستم‌های جدید امروزی بهینه‌سازی شده‌اند. شما از این لینک قادرید تا بازی‌ها را بر اساس تاریخ انتشار و همچنین بهینه‌سازی برای سیستم‌های امروزی دسته بندی و خریداری کنید.

علاوه بر این عناوین بسیار زیادی از بازی‌های رایانه‌ای indie نیز وجود دارند؛ در سبک استراتژی (strategy) می‌توانید به سراغ بازی Into the Breach بروید. در سبک آر پی جی (RPG) عنوانی نظیر Undertale، در سبک اکشن (Action) نیز بازی Bastion را می‌توانید امتحان کنید. باید به این موضوع نیز اشاره کرد که عناوین این بازی‌ها بسیار زیاد هستند و نکته مهم‌تر آن است که این بازی‌ها در لپ‌تاپ یا رایانه‌های قدیمی به راحتی اجرا شده و همچنین نسبت به بازی‌های امروزی بسیار ارزان‌تر نیز هستند.

در نهایت امیدوارم از این آموزش استفاده کافی را برده باشید. با پلازامگ در آموزش‌های بعدی نیز همراه باشید.

به نقل از : mag.plaza.ir