آموزش – چگونه صدای راهنمای صوتی ویز را تغییر دهیم؟

اگر از رانندگانی هستید که از برنامه ویز (Waze) برای مسیریابی استفاده می‌کنید، باید بدانید که ویز به شما اجازه می‌دهد راهنمای صوتی خود را عوض کنید. از این پس می‌توانید با صدای خودتان دستورات مسیر را بشنوید.

روی گوشی خود ویز دارید؟ فرقی ندارد که گوشی شما اندوریدی است یا iOS، اپلیکیشن ترافیکی گوگل قابلیت های بسیار زیادی در مقایسه با سایر برنامه های نوع خود به کاربرانش ارائه می‌دهد. اما به یاد داشته باشد اگر برنامه را مستقیما باز نکنید ممکن است مراحل باز کردن آن کمی دست و پا گیر باشد.

زمانی که با گوشی اندرویدی خود به دنبال آدرسی می‌گردید یا در گوگل کروم بر روی لینک آدرسی کلیک می‌کنید، به صورت پیش‌فرض گوگل مپس باز می‌شود. اگر همین کار را با آیفون انجام دهد، اپل مپس اجرا خواهد شد. در هر صورت فرقی ندارد و می‌توانید برنامه مسیریابی پیش‌فرض خود را به ویز تغییر دهید.

اگر از یک گوشی اندرویدی استفاده می‌کنید، برای مسیریابی می‌توانید از دستیار گوگل کمک بخواهید. یا برروی لینک آدرسی کلیک کنید. اگر از دستیار گوگل استفاده می‌کنید، از او بخواهید که برنامه پیش فرض را به ویز تغییر دهد. اما اگر آدرس را از روی لینکی باز می‌کنید، گوگل مپس ظاهر شده و هیچ پیامی مبنی بر تغییر برنامه پیش‌فرض دریافت نمی‌کنید. اگر می‌خواهید از برنامه پیشنهادی استفاده کنید بهتر است که از دستیار گوگل کمک بخواهید.

گزینه های موجود برروی آیفون بسیار محدودتر هستند. این گوشی ها جوری طراحی شده‌اند که اپل مپس همواره در اولویت باشد. اگر برای مسیریابی بر روی لینک آدرس مورد نظر خود در مرورگرتان کلیک کنید، گوگل مپس اجرا خواهد شد. اما اینجا می‌توانید به راحتی برنامه پیشفرض را از گوگل مپس به ویز تغییر دهید. در این صورت با کلیک بر روی لینک آدرس به جای گوگل مپس این برنامه ظاهر می‌شود.

زمانی که پشت فرمان نشسته اید می‌توانید تصور کنید که دستورات مسیر را با صدای خودتان بشنوید؟ با این برنامه ممکن است. در این مقاله نحوه تغییر صدای راهنمای صوتی را بر روی آیفون آموزش خواهیم داد. البته به یاد داشته باشید که تمام این گام ها بر روی گوشی های اندرویدی نیز قابل اجراست.

اگر ویز برنامه مورد علاقه شما هم هست، پس شکی نیست که آن را در گوشی خود دارید. در غیر این صورت می‌توانید این برنامه را از گوگل پلی یا اپل اپ استور دانلود کنید.

دانلود ویز برای اندورید دانلود ویز برای iOS

ویز را به عنون برنامه پیش‌فرض انتخاب کنید

اگر برنامه مسیریابی خاصی را به عنوان پیش‌فرض درگوشی خود انتخاب نکرده باشید، هر زمان که بر روی لینکی کلیک می‌کنید، پیامی ظاهر می‌شود و از شما می‌خواهد اپلیکیشن موردنظر خود را انتخاب کنید. در این صورت تنها کاری که باید انجام دهید انتخاب ویز از بین اپلکیشن های پیشنهادی است. بعد از انتخاب این برنامه به عنوان اپلیکیشن پیشفرض، هر زمان که بر روی لینک آدرسی در مرورگر خود کلیک می‌کنید، با از دستیار گوگل برای مسیریابی کمک می‌خواهید، برنامه ویز اجرا خواهد شد.

 waze / ویز

برنامه پیش‌فرض را تغییر دهید

اگر برنامه پیش‌فرض برای مسیریابی دارید، ولی می‌خواهید آن را به ویز تغییر دهید، گام های زیر را دنبال کنید. به خاطر داشته باشید که مراحل بسته به این که از چه نسخه اندوریدی استفاده می‌کنید، می‌تواند اندکی متفاوت باشد.

در اندروید ۴٫۰ تا ۶٫۰ بر روی ایکون تنظیمات کلیک کنید. به قسمت مربوط به اپلیکیشن ها (Apps یا Applications) بروید. اگر لازم باشد بر روی گزینه مدیریت اپلیکیشن (Application Manager) کلیک کنید. درمنوی باز شده به دنبال اپلیکیشن نقشه و مسیر یابی بگردید و آن را انتخاب کنید. صفحه باز شده را پایین بکشید. در آخر این صفحه بر روی دکمه پاک کردن پیش‌فرض‌ها (Clear Defaults) کلیک کنید.

waze / ویز

انتخاب ویز به عنوان برنامه پیش‌فرض جدید در گوشی های قدیمی

از دستیار گوگل آدرس موردنظرتان را بپرسید بر روی لینک ظاهر شده کلیک کنید. بر روی صفحه باز شده ویز را انتخاب کنید. برنامه ویز باز شده و مسیر را برایتان نمایش خواهد داد. با انجام دادن این کار، هر زمان بر روی لینکی که دستیارگوگل برایتان فرستاده کلیک کنید، ویز به عنوان برنامه پیش‌فرض اجرا خواهد شد.

waze / ویز

انتخاب ویز به عنوان پیش‌فرض در گوشی های جدید

انتخاب ویز به عنوان برنامه ی پیش‌فرض در اندروید های بالاتر از ۶٫۰ کمی متفاوت است.

این مسیر را دنبال کنید: تنظیمات > اپلیکیشن ها (Settings > Apps). منوی باز شده تمام اپلیکیشن های موجود در تلفن شما را نشان خواهد داد. به دنبال ویز بگیرید و بر روی آن کلیک کنید. بر روی گزینه ها نمایش داده شده Open by default را انتخاب کنید. بر روی Open supported links کلیک کرده و تنظیمات برنامه را به Open in this app تغییر دهید. از دستیار گوگل آدرس بپرسید. روی لینک ظاهر شده کلیک کنید، خواهید دید که ویز اجرا می‌شود. اما اگر در گوگل کروم بر روی لینک آدرس کلیک کنید، باز گوگل مپس باز خواهد شد.

 waze/ ویز

غیرفعال کردن گوگل مپس

اگر ویز را به حدی دوست دارید که به هیچ عنوان نمی‌خواهید از گوگل مپس استفاده کنید، باید آن را غیر فعال کنید. این تغییر اساسی خواهد بود؛ زیرا ویز را به برنامه پیش‌فرض رهیابی تبدیل خواهید کرد. یعنی نه تنها در مسیریابی‌های ساده با دستیار گوگل بلکه در سایر موارد به جای گوگل مپس باید از ویز استفاده کنید. این تغییر ممکن است عملکرد برخی برنامه‌ها را که تنها از گوگل مپس استفاده میکند مختل نماید. در هر صورت نگران نباشید زیرا هر زمان که بخواهید می‌توانید گوگل مپس را دوباره فعال کنید.

دوباره این مسیر را دنبال کنید: تنظیمات > اپلیکیشن ها (Settings > Apps). ایکون گوگل مپس را انتخاب کنید. در صفحه ی باز شده یر روی دکمه Disable کلیک کنید. هشداری ظاهر خواهد شد که به شما اخطار می‌دهد با غیر فعال کردن این برنامه عملکرد برخی از اپلیکیشن‌های دیگر مختل می‌شود. غیر فعال کردن (Disable) را انتخاب کنید. از شما پرسیده می‌شود که آیا مایل هستید این برنامه با نسخه کارخانه تعویض شود. این پیام به این معنی است که با تایید آن، تمام به روز رسانی‌های برنامه پاک شده و گوگل مپس به حالتی بر می‌گردد که در اول روز خرید گوشیتان بود. اوکی را انتخاب کنید. با انجام این کار گوگل مپس غیر فعال خواهد شد.

 waze / ویز

فعال کردن ویز به عنوان پیش‌فرض

بر روی فلش کوچک بالای صفحه کلیک کنید تا به صفحه مربوط به اپلیکیشن ها برگردید. بر روی ویز کلیک کنید و Open by default را انتخاب کنید. در منوی باز شده روی Open supported links کلیک کنید. سپس تنظیمات برنامه را بر روی Open in this app قرار دهید.

waze / ویز

باز کرد لینک ها در ویز

از طریق دستیار گوگل یا سایر برنامه‌های از این دست بر روی مکانی کلیک کنید. بعد از این مراحل باید ویز اجرا شود.

waze / ویز

بازیابی گوگل مپس

هر زمان که خواستید گوگل مپس را دوباره فعال کنید، مسیرگفته شده برای غیر فعال کردن برنامه را دنبال کنید. بر روی گزینه فعال کردن کلیک کنید. در این صورت نیاز خواهید داشت که دوباره این برنامه را به روز رسانی کنید. برای به روز رسانی مثل همیشه عمل کنید. به گوگل پلی استور بروید. گوگل مپس را انتخاب کنید و برنامه را به روز رسانی نماید.

 waze/ ویز

فعال کردن به عنوان پیش‌فرض در iOS

متاسفانه هیچ راهی وجود ندارد که از طریق آن بتوانید برنامه رهیابی پیش‌فرض را تغییر دهید. اگر بر روی لینک آدرس در مرورگری مانند سافاری کلیک کنید گوگل مپس باز می‌شود. اگر از سیری آدرس بپرسید، اپل مپس اجرا خواهد شد. در این سیستم نمی‌توانید اپل مپس را غیرفعال کنید چون سیری به آن نیاز دارد. تنها راهی که دارید این است که از برنامه ای دیگر استفاده کنید تا بتوانید ویز را به عنوان پیش‌فرض در آن برنامه اجرا کنید.

اپلیکیشن گوگل برای iOS را دانلود کنید. آن را باز کنید و در بالا بر روی آیکون تنظیمات کلیک کنید. این آیکون درست در بالای صفحه سمت چپ قرار دارد. بر روی تنظیمات گوگل کلیک کنید. در بالای این صفحه وارد قسمت مپس شوید. در این جا برنامه پیش‌فرض را به ویز تغییر دهید: بر روی ویز کلیک کنید و سپس Done را انتخاب کنید. از این پس هر زمان که بر روی لینک ادرسی در اپلیکیشن گوگل کلیک کنید، ویز اجرا خواهد شد.

 waze/ ویز

از صدای خود استفاده کنید

بعد از این که ویز را به عنوان برنامه پیش‌فرض انتخاب کردید، می‌توانید با تغییر دادن صدای راهنمای صوتی آن به صدای خودتان لذت استفاده از این اپلیکیشن را دو چندان کنید. بعد از باز کردن ویز، بر روی ایکون اسپیکر کلیک کنید. این ایکون را در گوشه پایین سمت راست پیدا خواهید کرد. بر روی Voice directions کلیک کنید. سپس بر Record new voice را انتخاب کنید.

waze/ویز

صدایتان را ضبط کنید

پیامی بر روی صفحه ظاهر خواهد شد. ویز به شما هشدار می‌دهد که صدای شما به عنوان راهنمای صوتی استفاده خواهد شد، پس باید مطمئن شوید که کلمات و جملات گفته شده صحیح هستند. بر روی Got it ضربه بزنید. در صفحه New Voice نامی برای آن انتخاب کنید سپس بر روی Done بزنید. بر روی دکمه ضبط کلیک کنید. پنجره کوچکی ظاهر می‌شود که بر روی آن عبارتی نوشته شده است. بر روی ضبط در پنچره کوچک کلیک کنید و عبارت نشان داده شده را بخوانید.

waze / ویز

صوت جدید را چک کرده و ذخیره کنید

بعد از این که عبارت را ضبط کردید، بر روی گزینه Play کلیک کنید. به صدای خود گوش دهید. اگر آن را نپسندیدید، مجددا بر روی ضبط کلیک کنید و دوباره امتحان نمایید. اگر از نتیجه راضی بودید، بر روی Save کلیک کنید. عبارت بعدی را انتخاب کنید و دوباره همین عملیات را تکرار کنید. آن‌قدر به این کار ادامه دهید تا تمام عبارات تمام شود.

waze/ویز

اگر لازم است عبارات ضبط شده را پاک کرده و تصحیح کنید

بعد از این که تمام عبارات ضبط شدند، بر روی دکمه پلی درکنار عبارتی که دوست داشتید کلیک کرده و به محتوای آن گوش دهید. اگر دوست داشتید آن را عوض کنید آن را حذف کرده و با کلیک بر روی گزینه ضبط دوباره آن عبارت را گفته و ذخیره کنید.

waze / ویز

عنوان صوت پیش‌فرض انتخاب کنید

بعد این که عملیات ضبط تمام شد، به بالای صفحه رفته و گزینه Save را انتخاب کنید. صدای شما در میان صداهای دیگر ذخیره شده و به عنوان پیش‌فرض انتخاب می‌شود. اگر می‌خواهید از صوت دیگر به عنوان پیش‌فرض استفاده کنید، کافیست روی آن کلیک کنید.

waze / ویز

امتحان کنید

حال زمان رانندگی با صدای خودتان است. بر روی صفحه اصلی ویز برگردید. آدرس مورد نظر خود را بگویید یا تایپ کنید. زمانی که شروع به حرکت کنید، صدای خود را به عنوان راهنمای صوتی خواهید شنید.

waze/ ویز

به اشتراک بگذارید

آیا می‌خواهید صدای خود را با دیگران به اشتراک بگذارید؟ در حین رانندگی به صفحه Voice directions برگردید. بر روی آیکون به اشتراک گذاری کنار صدای خود ضربه بزنید. در صفحه باز شده بر روی دکمه اشتراک گذاری کلیک کنید. اپلیکیشنی که می‌خواهید را انتخاب کرد و صوت خود را برای دوستانتان بفرستید.

 waze/ ویز

دریافت یک صوت

از دوستتان بخواهید پیام فرستاده از سوی شما را چک کرده و بر روی لینکی که برایش پست شده است کلیک کند. با کلیک بر روی آن ویز باز شده و صدایی که به اشتراک گذاشتید، در کنار دیگر صداهای ویز نشان داده خواهد شد. دوستتان با کلیک بر روی این صوت می‌تواند آن را به عنوان صوت پیش‌فرض انتخاب کند.

به نقل از : mag.plaza.ir