آموزش – هشدار Not Secure در گوگل کروم به چه معناست؟

رسانه کلیک – اگر به تازگی گوگل کروم خود را به ورژن ۶۸ آپدیت کرده‌اید، به طور قطع با هشدار Not Secure مقابل آدرس برخی از سایت‌ها مواجه شده‌اید. در ادامه مطلب به علت نمایش این پیغام می‌پردازیم.

هشدار Not Secure گوگل کروم

با ارائه ورژن ۶۸ گوگل کروم ویژگی جدیدی نیز به آن اضافه شد. در ویژگی جدید در صورتی که سایت مورد نظر شما از پروتکل HTTPS استفاده نکند، با هشدار Not Secure یا همان غیر امن بودن سایت در کنار نام آن در آدرس بار مواجه خواهید شد. مشاهده هشدار Not Secure در کنار نام وب سایت مورد نظر بدین معنا است که آن سایت از پروتکل قدیمی و غیر امن HTTP جهت انتقال اطلاعات استفاده می‌کند. بنابراین هکرها می‌توانند به اطلاعات دریافتی و ارسالی شما روی آن سایت دسترسی داشته باشند.

به عنوان مثال پسوردها و یا اطلاعات کارت بانکی شما برای هکرها قابل دسترسی خواهد بود. بنابراین توصیه می‌کنیم در سایت‌هایی با پروتکل HTTP که نا امن هستند، تا جای امکان پرداخت آنلاین انجام ندهید؛ چرا که ریسک دزدیده شدن اطلاعات حساب بانکی شما بالا خواهد بود. خوشبختانه با ارائه هشدار Not Secure توسط گوگل کروم، اکنون می‌توانید به راحتی سایت‌های ایمن را از سایت‌های نا امن تشخیص دهید.

سایت‌هایی که از پروتکل HTTPS استفاده می‌کنند، در دسته بندی سایت‌های ایمن قرار می‌گیرند. پروتکل مذکور یک ارتباط امن میان دستگاه شما و سرور برقرار می‌کند و همچنین داده‌ها در این پروتکل رمزنگاری می‌شوند. بنابراین هکرها نمی‌توانند به اطلاعات بین سرور و دستگاه دسترسی پیدا کنند شما در برابر این حملات ایمن خواهید بود. در صورتی که سایت مورد نظر شما از پروتکل HTTPS استفاده نکند و ایمن نباشد، هشدار Not Secure مانند تصویر زیر در آدرس بار گوگل کروم نمایش داده می‌شود.

طبق گفته‌های کمپانی گوگل، ۸۳ سایت از ۱۰۰ سایت برتر به طور پیش فرض از پروتکل HTTPS استفاده می‌کنند. توجه داشته باشید در هنگام وب گردی اگر با هشدار Not Secure مواجه شدید، مراقب وارد کردن اطلاعات مهم نظیر پسوردها و یا اطلاعات کارت بانکی خود باشید و تا حد امکان از انجام چنین عملی پرهیز کنید. خوشبختانه با ارائه این قابلیت، بسیاری از سایت‌‌ها به استفاده از پروتکل HTTPS روی آورده‌اند.

به نقل از :click.ir