آیا شارژ بی‌سیم گوشی‌های هوشمند واقعا یک ویژگی کاربردی است؟!

این فناوری به اسم القای مغناطیسی نیز شناخته می‌شود. یک قابلیت نسبتا جدید برای شارژ کردن باتری گوشی‌های محبوب اپل و پرچم‌داران اندروید است ولی برخلاف انتظار، بسیاری از مردم از آن استفاده نمی‌کنند! به همین علت لازم است کمی بیشتر با مزایای کاربردی شارژر بی‌سیم آشنا شویم.

aHR0cDovL21lZGlhLmJlc3RvZm1pY3JvLmNvbS9HL1IvNzQwNjE5L29yaWdpbmFsL01vcGhpZS1XaXJlbGVzcy1DaGFyZ2luZy1CYXNlLmpwZw آیا شارژ بی‌سیم گوشی‌های هوشمند واقعا یک ویژگی کاربردی است؟!

امروزه گوشی‌های هوشمند علاوه بر بزرگ‌تر شدن اندازه از یک لحاظ دیگر نیز دست‌خوش تغییر شده‌اند. کم‌کم استفاده از شیشه در پشت قاب به یک ترند بدل شده است و تقریبا تمامی گوشی‌های هوشمند جدید در قسمت پشت دستگاه از بدنه شیشه‌ای استفاده می‌کنند.

البته گسترش این ترند، یکی از توطئه‌های شرکت‌های سازنده گوشی، برای افزایش احتمال شکستن قاب دستگاه نیست، بلکه به دلیل امکان پشتیبانی از فناوری شارژ بی‌سیم است! شیشه به انرژی اجازه می‌دهد تا از بدنه گوشی به درون نفوذ کند و باتری آن را به صورت بی‌سیم شارژ نماید. این فناوری به توانایی القای مغناطیسی بستگی دارد که به صورت خلاصه شامل استفاده از یک جریان الکتریکی برای ایجاد یک میدان مغناطیسی و تولید ولتاژ مورد نیاز برای شارژ باتری گوشی بدون نیاز به اتصال سیمی است.

بسیاری از افراد علاقه‌مند به فناوری‌های روز، اخبار مربوط به شارژ بی‌سیم را دنبال می‌کنند و در مورد پیشرفت‌های آن هیجان‌زده می‌شوند. مطالعات SurveyMonkey نشان داد که قابلیت شارژ بی‌سیم گوشی‌های آی‌فون شرکت اپل، در سال گذشته باعث شد تا هندست‌های این غول آمریکایی، یک گام جلوتر از رقبا باشد. اما از سوی دیگر نتایج بررسی‌های IHS مشخص نمود که طی یک سال گذشته تنها 29 درصد کاربران از قابلیت شارژ بی‌سیم استفاده کرده‌اند!

شاید دلیل آن، این باشد که شارژ بی‌سیم واقعا بدون سیم‌ نیست! افراد عمولا برای این کار نیازمند تجهیزات مختلفی مانند پد و پایه برای قرار دادن گوشی هستند و اغلب بدین منظور ناچارا از محصولات ساخت شرکت‌هایی چون سامسونگ، موفی (Mophie) و آنکر (Anker) استفاده می‌کنند. بنابراین درست است که شما برای شارژ کردن دستگاه، دیگر نیازی به اتصال کابل شارژ به پریز ندارید ولی با این حال خود شارژر بی‌سیم و تجهیزات همراهش، نیازمند متصل شدن به یک منبع تامین انرژی هستند!

Logitech-Powered-wireless-charger-780x552 آیا شارژ بی‌سیم گوشی‌های هوشمند واقعا یک ویژگی کاربردی است؟!

از طرف دیگر قدرت شارژر‌های بی‌سیم بسیار کمتر از شارژر‌های سیمی است. بنابراین مدت زمان پر کردن باتری در شارژر‌های بی‌سیم بسیار طولانی‌تر از شارژر‌های سیم‌دار است. به اعتراف خود شرکت موفی، در تست انجام شده توسط شرکت، در مقایسه بین دو شارژر از یک مدل گوشی با ولتاژ یکسان، شارژر بی‌سیم 15 درصد کندتر، باتری را شارژ کرد.

خب، پس خاصیت این شارژر‌های بی‌سیم چیست؟

چارلی کوئینگ، معاون بخش توسعه محصولات شرکت موفی، در جواب به این سوال اینگونه پاسخ داد که قرار دادن شارژر‌های بی‌سیم در مکان‌هایی که کاربران، زیاد و به مدت طولانی از آن استفاده می‌کنند، مانند اتاق خواب، ماشین، دفتر کار و …، سبب کاهش دفعات متصل کردن شارژر به گوشی و پایین آمدن احتمال خطا در اتصال ناقص کابل به گوشی یا پریز خواهد شد. او ادامه داد: محصولات ما به مردم کمک می‌کنند تا در طول روز گوشی‌های خود را بر روی شارژر‌های بی‌سیم پارک کنند و با خیال آسوده به دیگر کارها‌یشان بپردازند. در یک کلام شارژر‌های بی‌سیم سبب راحتی بیشتر می‌شوند.

من به عنوان یک کاربر بدبین به این تکنولوژی جدید، به دنبال یک مکان کاربردی برای شارژر بی‌سیم گشتم. در هر جایی که به طور روزمره از آنجا استفاده می‌کنم آن را قرار دادم، بر روی میز کارم، در ماشینم، به همراه خودم در کیفم، بر روی میز اتاق پذیرایی و اتاق خواب، ولی در نهایت طبق نتایجی که بدست آوردم، بهترین حالت برای استفاده از شارژر بی‌سیم در اتاق خواب و به همراه خودم در کیفم، بود.

در اتاق خواب

برای شروع کار، دو نوع شارژر بی‌سیم را می‌توان مورد استفاده قرار داد. پد‌های خوابیده و پایه‌های ایستاده! پد‌ها شبیه یک دیسک یا صفحه افقی هستند که گوشی را بر روی آن می‌خوابانند. پایه‌ها به حالت ایستاده قرار می‌گیرند و می‌توانید گوشی را بر روی آن تکیه دهید، به طوری که صفحه نمایش گوشی در زمان شارژ شدن، درست در روبه‌روی شما قرار می‌گیرد. من در این بررسی از هر دو نوع استفاده کردم. یک پد شارژر بی‌سیم شرکت موفی و یک پایه ایستاده PowerWave شرکت انکر را در اتاق خواب قرار دادم.

wireless-charger-bedroom-image آیا شارژ بی‌سیم گوشی‌های هوشمند واقعا یک ویژگی کاربردی است؟!

پایه راحت‌تر بود!

در این مورد، شارژر بی‌سیم ایستاده بسیار راحت‌تر بود. کمی زاویه دادن به گوشی، سبب شد تا بتوان از آن به عنوان یک ساعت زنگ‌دار رومیزی استفاده کرد. به محض زنگ زدن هم می‌توان بدون آنکه گوشی را از روی پایه برداریم، خیلی سریع آلارم هشدار را قطع کرد یا به تقویم نگاه کرد. در شب نیز که چراغ‌ها خاموش‌اند، دیگر خبری از سیم‌ دست‌و پاگیر شارژر نیست. به علاوه چون قصد خوابیدن داریم، دیگر دیر‌تر شارژر شدن باتری نیز اهمیت نخواهد داشت.

پد کارایی کمتری داشت!

مزایای شارژر ایستاده در مورد پد نیز صدق می‌کند ولی حداقل در یک مورد پد‌ها کارآمدی کمتری نسبت به پایه‌های ایستاده دارند. در نظر بگیرید که گوشی بر روی شارژر به صورت افقی قرار داد. در این حالت اگر آلارم گوشی به صدا در آید یا برایتان اعلان یا پیامی بیاید مجبورید آن را از روی شارژر بردارید که عملا کار شارژ متوقف خواهد شد.

در دفتر کار

بعد از اتاق خواب من هر دو شارژر پایه ایستاده و پد را به محل کارم بردم. هدف تعیین شده این بود که هر زمان در پشت میز مشغول کار هستم، گوشی بر روی شارژر قرار داشته باشد. خب در واقعیت، عملکرد شارژر بی‌سیم پایین بود و با فرض آنکه سرعت شارژ و بهره‌وری شارژر برای شما اهمیت داشته باشد، باید اعتراف کرد شارژر بی‌سیم در محیط کار خیلی مفید نبود. حتی اگر شما دوست دارید در بین جلسات کاری نیز گوشی به شارژ باشد، باز هم سرعت رضایت بخش نیست. در بررسی که من انجام دادم شارژر بی‌سیم انکر برای شارژ 25 درصد از ظرفیت باتری، نسبت به شارژر سیمی، حدود 10 دقیقه بیشتر زمان نیاز داشت.

b87a14cce989d569e8cb09d258abf88d_large آیا شارژ بی‌سیم گوشی‌های هوشمند واقعا یک ویژگی کاربردی است؟!

نکته دیگر در رابطه با شارژر بی‌سیم در محیط کار این بود که شما برای بررسی اعلان یا پیام، اغلب نیاز دارید تا گوشی را از روی شارژر بردارید ولی اگر شارژر سیمی به آن وصل باشد شما بدون قطع کردن فرایند شارژ، می‌توانید به وضعیت گوشی و پیام‌ها رسیدگی کنید.

در کیف

برای مواقعی که شما در حال حرکت هستید، شرکت موفی پکیچ مستطیلی شکلی از باتری با توانایی شارژر‌ القایی را در نظر گرفته است. که به محض قرار گرفتن گوشی در بالای آن، کار شارژ آغاز می‌شود. نکته جالب در مورد این شارژر این است که حقیقتا بی‌سیم هستند و نیازی به اتصال به منبع تامین انرژی ندارند. این شارژر‌ها بسیار راحت هستند و برای شب‌هایی که به مجالسی دعوت شده‌اید که تا پاسی از شب طول خواهد کشید بسیار کارایی دارند. حتی اگر با همسرتان برای صرف شام به یک رستوران رفته‌اید، می‌توانید هر دو نفرتان گوشی‌های خود را بر روی آن قرار دهید تا شارژر شود.

3-tile-cs-ps-10k-multiple-devices آیا شارژ بی‌سیم گوشی‌های هوشمند واقعا یک ویژگی کاربردی است؟!

البته باید در نظر داشت که در زمان حرکت، استفاده از این پکیج‌های شارژی با محدودیت‌هایی نیز روبه‌رو هستند زیرا برای بررسی گوشی اغلب ناچارید آن را از روی شارژر بردارید. البته خوشختانه شرکت موفی تمهیداتی نیز بدین منظور در نظر گرفته است و باتری‌ بی‌سیم، مجهز به یک پورت برای اتصال کابل شارژر به آن است!

در اتاق پذیرایی

شما می‌توانید شارژر بی‌سیم را بر روی میز تلویزیون یا بر روی میز ناهار خوری قرار دهید تا مهمانان هم بتوانند گوشی‌هایشان را شارژ نمایند. این کار نه تنها راحت و مهمان‌نوازانه‌تر است، بلکه دیگر خبری از چندین متر سیم شارژر که به صورت درهم بین مهمانان کشیده می‌شود، نخواهد بود. اما باید اعتراف کرد همچنان سیم‌ها بهترند. اما چرا؟

خب طبیعی است به جز برخی از دوستان و فامیل‌ها که از علاقه‌مندان به فناوری هستند، بعید است همه افراد دارای گوشی‌هایی باشند که از شارژ بی‌سیم پشتیبانی نماید. در هر صورت باز هم حذف چند شارژر سیمی در این بین هم جای خوشحالی است. بنابراین می‌توانید استفاده از کلیپس‌های مغناطیسی ارزان قیمت را برای مدیریت بهتر وضعیت شارژر‌های مهمانان، در نظر داشته باشید!

belkin-F7U050xxBLK-boostup-bold-wireless-charging-pad-lifestyle-living-room-1000x1000 آیا شارژ بی‌سیم گوشی‌های هوشمند واقعا یک ویژگی کاربردی است؟!

البته از دیگر معایب استفاده از شارژر بی‌سیم در اتاق پذیرایی این است که اگر هم‌صحبتی نداشته باشید، دیگر گوشی‌تان دم دست نیست تا خود را با آن مشغول کنید. در این شرایط حتی اتصال گوشی به یک شارژر با سیم دراز و گشتن در اینستاگرام خیلی بهتر از تنها نشستن و نگاه کردن به دیوار است!

در داخل خودرو

در ماشین شما می‌توانید شارژر بی‌سیم را به دریچه‌های تهویه هوا یا قسمت ضبط و پخش داشبورد، متصل کنید. من برای آزمایش، شارژر مونت (Mount) شرکت موفی را به قسمت دریچه هوا متصل کردم که با دو بازو، گوشی را نگه می‌دارد. سپس برای تامین شارژ، سیم شارژر را از طریق پورت جانبی به خودرو متصل نمودم و باید بگوییم استفاده از شارژر بی‌سیم در داخل خودرو حقیقتا کار بسیار بی‌خودی است!

امروزه بسیاری از خودرو‌های مهم از CarPlay و یا Android Auto، سیستم‌های ناوبری و اطلاع‌رسانی اپل و گوگل استفاده می‌کنند که نقشه‌ مسیر و اپلیکیشن‌ها گوشی شما را بر روی نمایشگر کنسول ماشین، منتقل می‌کنند. اگر چه برخی از خودرو‌ها به صورت بی‌سیم قادر به برقراری ارتباط با Android Auto و CarPlay هستند با این حال بسیاری از آنها هنوز هم نیازمند استفاده از سیم برای اتصال گوشی به سیستم‌اند. خب در نتیجه با این کار گوشی نیز به صورت اتوماتیک شارژر می‌شود، پس دیگر دلیلی برای استفاده از شارژر بی‌سیم در خودرو وجود ندارد!

61b28a2b15d7b1d4d9235360f1526aad_original آیا شارژ بی‌سیم گوشی‌های هوشمند واقعا یک ویژگی کاربردی است؟!

اما اگر پای اتومبیل‌های قدیمی و از رده خارج به میان بیاید که هنوز از امکاناتی مانند CarPlay و یا Android Auto بی‌بهره‌اند، استفاده از یک شارژر القای بی‌سیم می‌تواند مفید باشد. ولی در این زمان نیز شما باز هم می‌توانید گوشی خود را از طریق کابل USB به پخش خودرو متصل کنید تا دستگاه شارژ شود.

همچنین باید در نظر داشت که شارژ از طریق سیم، سریع‌تر از شارژ بی‌سیم است. به علاوه هرچند گفته می‌شود شارژر بی‌سیم مونت موفی به تجهیزات جانبی برای اتصال و نگهداری گوشی نیاز ندارد ولی با توجه به قیمت 70 دلاری آن، استفاده از همان پورت USB ضبط ماشین بسیار به صرفه‌تر است. در ضمن، شما به هر حال نیازمند متصل کردن یک سیم به خودرو هستید!

نوشته آیا شارژ بی‌سیم گوشی‌های هوشمند واقعا یک ویژگی کاربردی است؟! اولین بار در وب‌سایت فناوری پدیدار شد.

CopyRight Original Article منبع اصلی و رعایت قانون کپی رایت