پاسخ به 13 سوال پرتکرار پیرامون طرح رجیستری موبایل که شاید سوال شما هم باشند!

طرح رجیستری موبایل یکی از بزرگترین طرح‌های وزارت ارتباطات بود که پس از ده سال اجرایی شد و توانست تاثیر قابل توجهی در وضعیت قاچاق تلفن‌های همراه داشته باشد و عملا چیزی در حدود 80 درصد واردات گوشی را به سمت مبادی قانونی هدایت کند که این اتفاق با مشکلاتی همراه بود که در این مقاله قصد داریم به آن بپردازیم.

مشکلات مربوط به طرح رجیستری عموما به بخش فعال‌سازی سیم‌کارت روی گوشی و پیامک‌هایی است که کاربران از سوی سامانه همتا دریافت کرده‌اند که با توجه به دیدگاه‌های دریافت شده از کاربران در مطالب مربوط به طرح رجیستری در آی‌تی‌رسان به پاسخگویی سوالات پرتکرار می‌پردازیم.

لازم به ذکر است اگر به سوالی پیرامون این طرح برخورد کردید که در این مقاله و مقالات دیگر ما نبود لطفا در بخش دیدگاه مطرح کنید تا پاسخ دهیم. به دلیل واضح بودن سوالات و پاسخ‌ها، سوالات کاربران عینا تکرار و پاسخ به صورت کوتاه در ادامه خواهد آمد:

1- رجیستر کردن سامسونگ و آی‌فون فرقشون چیه مگه؟

پاسخ: تفاوت خاصی وجود ندارد. دلیل جدا کردن مقالات مربوط به این بحث به دلیل عدم آشنایی کاربران برای تطبیق آموزش‌های مربوط به هر برند است. البته دسترسی به IMEI هر گوشی نیز متفاوت است.

2- برای گوشی‌های دو سیم کارت روند به چه صورته میشه توضیح بدید

پاسخ: برای فعال‌سازی گوشی‌های دو یا چند سیم کارته کافیست که کد فعال‌سازی برای اسلات اول استفاده شده و نیازی به فعال‌سازی اسلات‌های بعدی نیست. اگر پیامکی پیرامون عدم فعال‌سازی دریافت کردید وضعیت سیم کارت را در سامانه همتا چک کنید.

3- اگه فروشنده تغییر شغل داده باشد برا کد فعال‌سازی چکار باید کرد

پاسخ: از طریق تعزیرات پیگیر باشید. راه حل این موضوع صرفا در اختیار تعزیرات و وزارت ارتباطات است.

4- پس از احراز سلامت گوشی برای فعال‌سازی اگر فروشنده را ندانیم کجاست چه باید کرد . من گوشی را چند سال پیش از شهرستان دیگری خریدم

پاسخ: اگر در این چند سال استفاده‌ای از گوشی خود نکرده‌اید عملا برای فعال‌سازی باید کفش آهنی به پا کنید. ابتدا با شماره تماس 096366 (98+) ارتباط برقرار کنید و روند کاری را سوال کنید. البته اگر در این مدت از گوشی خود استفاده کردید نیازی به فعال‌سازی در طرح رجیستری نیست.

5- گوشی من می‌زنه جز شناسه قانونی نمی‌باشد باید چکار کنم

پاسخ: متاسفانه گوشی شما از طریق قاچاق وارد شده و فروشنده بایستی گوشی را پس بگیرد. اگر جزو گوشی‌هایی است که پس از اعلام برند موردنظر خریداری و فعال شده که می‌توانید گوشی را به فروشنده پس داده و پول خود را دریافت کنید. اگر فروشنده از عودت پول خودداری کرد به تعزیرات شکایت کنید.

xiaomi-mi-mix پاسخ به 13 سوال پرتکرار پیرامون طرح رجیستری موبایل که شاید سوال شما هم باشند!

اگر گوشی مورد نظر قبل از طرح رجیستری خریداری و استفاده شده باشد نیز به پیام‌ها توجه نکنید.

6- برای من موبایلی را از آلمان فرستادند که به صورت رسمی وارد شده است، برای فعال‌سازی آن در طرح رجیستری باید چه کاری انجام بدهم؟

پاسخ: بایستی به گمرک مراجعه کنید و با ارایه مستندات مربوط به ارسال از آلمان روند ثبت و دریافت کد را انجام دهید. طبیعتا وجود مواردی از جمله رسید مربوط به ایرلاین ضروری است.

7- اگر گوشی پس از یک ماه رجیستر نشود چه اتفاقی می‌افتد؟

پاسخ: شبکه گوشی شما غیر فعال شده و عملا متحمل ضرر خواهید شد. به هیچ وجه این موضوع را تست نکنید چرا که در صورت غیرفعال شدن شبکه مشکلات زیادی خواهید داشت.

8- گوشی را ثبت می‌کنیم کد از فروشنده می‌خواهد که نداریم

پاسخ: اگر به فروشنده دسترسی دارید به او مراجعه و دریافت کنید. اگر در دسترس نیست به تعزیرات مراجعه نمایید و اگر در دسترس هست ولی از دادن کد فعال‌سازی امتناع می‌کند نیز با تنظیم شکایت به تعزیرات به راحتی می‌توانید گوشی را پس داده و پول خود را دریافت کنید.

9- من گوشی s8 از عربستان خریداری کردم اما نمی‌دانم رجیستر هست یا نه؟ چطوری فعالش کنم؟

پاسخ: قطعا گوشی شما رجیستر نشده و می‌بایست با مدارک مربوط به خرید از خارج به گمرک مراجعه کرده و با طی کردن پروسه رجیستر مشکل خود را برطرف کنید.

10- من می‌خواهم یک گوشی s9 بخرم ،اما از فروشگاه خرید نمی‌کنم، گوشی تا حالا سیم کارت نخورده، این کد فعال‌سازی را چطور باید پیدا کرد؟؟؟

پاسخ: اگر قصد خرید گوشی دست دوم دارید که پیشنهاد می‌کنیم این کار را نکنید چرا که برای فعال‌سازی در طرح رجیستری به مشکل خواهید خورد. اگر قصد خرید گوشی نو دارید ولی فروشنده معتبر نیست به هیچ وجه تن به این خرید ندهید چرا که گوشی یک‌ماه مصرف خریداری می‌کنید!

11- من گوشی s7 پارسال خریدم که کارکرده است. الان وقتی سیم کارت ایرانسل را درون اسلات اول می‌اندازم آنتن دچار قطع و وصلی می‌شود ولی در اسلات دوم مشکلی ندارد، آیا مشکل از طرح رجیستری است؟

پاسخ: در طرح رجیستری دو حالت بیشتر وجود ندارد: اولا گوشی به طور قانونی وارد شده و رجیستر شده است و بدون مشکل بایستی فعال باشد. در حالت دوم اینکه گوشی قاچاق بوده و رجیستر نشده و صرفا یک‌ماه بدون مشکل فعال خواهد بود و بعد از آن به طور کلی غیرفعال می‌شود! به معنای دیگر در طرح رجیستری تعارفی وجود ندارد، اگر بنا بر قطعی باشد انجام می‌شود و قطعی مرحله‌بندی‌شده در کار نیست.

12- من تازه یه گوشی j7 pro خریدم فروشنده گفته است که برای این کار نیاز به پرداخت 150 هزار تومانی هست، مگر نگفته بودند که رجیستری رایگان است؟

پاسخ: اولا خرید گوشی مبارک شما باشد! دوما اینکه قطع و یقین بدانید که فروشنده متخلف است و بایستی سریعا موضوع را با تعزیرات در میان بگذارید.

Xiaomi-mobiles-price-in-nepal-e1530686136843 پاسخ به 13 سوال پرتکرار پیرامون طرح رجیستری موبایل که شاید سوال شما هم باشند!

کد فعال‌سازی رجیستری به هیچ وجه نیاز به پرداخت هزینه ندارد و کاملا رایگان انجام می‌شود. اگر فروشنده بر روی دریافت هزینه پافشاری می‌کند علاوه بر گزارش به تعزیرات معامله را لغو و پول خود را پس بگیرید.

13- من گوشی سامسونگ خریدم و از سیم یک استفاده می‌کردم چند روز پیش خواستم از سیم 2 استفاده کنم که موقع شماره گیری گفت در شبکه ثبت نشده است. برای رجیستر کردن هم کد فعال‌سازی یک بار مصرف گوشی را ندارم چکار کنم؟؟

پاسخ: طبق گفته مسئولین وزارت ارتباطات در گوشی‌های چند سیم کارته عملیات رجیستری صرفا برای یک اسلات انجام می‌شود و مابقی اسلات‌های سیم کارت به تبع سیم کارت اولی فعال می‌شوند و نیازی به این کار ندارند. در صورت ایجاد مشکل و پس از اطمینان بابت فعال شدن سیم کارت اول لطفا با شماره 096366 تماس بگیرید.

نوشته پاسخ به 13 سوال پرتکرار پیرامون طرح رجیستری موبایل که شاید سوال شما هم باشند! اولین بار در وب‌سایت فناوری پدیدار شد.

CopyRight Original Article منبع اصلی و رعایت قانون کپی رایت