آموزش – چگونه در فتوشاپ پس زمینه سفید را از تصاویر مختلف حذف کنیم

اگر کاربران فتوشاپ بخواهند پس زمینه سفید را از تصویری حذف کنند و رنگ دیگری را جایگزین نمایند، یا اینکه همین تصویر را بدون پس زمینه استفاده کنند، می‌توانند از روشی استفاده کنند که در ادامه به آموزش آن می‌پردازیم.

یکی از مسائلی که ممکن است در فتوشاپ اندکی دردسرآفرین باشد و شاید در ابتدا برای برخی از افراد مبتدی کلافه‌کننده به نظر برسد، زمانی است که باید یک تصویر را از یک پس زمینه سفید جدا کنیم. خوشبختانه فتوشاپ در این زمینه ابزار و تکنیک‌هایی دارد که این کار را برای ما آسان خواهد کرد. البته نمی‌توانیم ادعا کنیم این تکنیکی که در این آموزش بیان می‌شود، در ۱۰۰ درصد موارد پاسخگو است اما این را می‌توانیم بگوییم که می‌تواند در اکثر مواقع برای حل چنین مسائلی به کمک ما بیاید.

تنظیم فایل مورد ویرایش

تصویری را که قصد دارید پس زمینه سفید آن را حذف نمایید در فتوشاپ باز کنید. در مثالی که ما برای شما آوردیم، قرار است تصویر ساعتی را که بر روی بک گراند یا پس زمینه سفیدی قرار دارد را ویرایش کنیم.

تصویر با پس زمینه سفید

حالا در پنل لایه‌ها بر روی لایه Background دابل کلیک کنید تا از حالت قفل در بیاید.

پنل لایه ها

به مسیر Layer > Duplicate Layer بروید و یا اینکه کلیدهای ترکیبی Crtl+J را از کیبورد در سیستم عامل ویندوز و Command+J را در سیستم عامل مک از کیبورد خود فشار دهید. با این کار یک لایه کپی در پنل لایه‌ها به نام Layer 0 Copy ایجاد خواهد شد.

پنل لایه

حالا نیاز داریم که این لایه را مخفی کنیم. بر روی آیکون چشم لایه بالا کلیک کنید تا مخفی شود.

برای ادامه کار یکی از روش‌های انتخابی این است که پس زمینه را رنگی کنیم. در این صورت کار ساده‌تر خواهد شد و جزئیات بهتر دیده می‌شوند. برای این کار به مسیر Layer > New Fill Layer > Solid Color بروید و سپس در کادر باز شده بر روی دکمه Ok کلیک نمایید. حالا در پالت رنگی که باز می‌شود رنگی شفاف و روشن را برگزینید. در این مثال رنگ صورتی انتخاب شده است.

پالت رنگ در فتوشاپ

لایه جدید رنگی را در پنل لایه‌ها به پایین لیست انتقال دهید. (آن را به سمت پایین درگ کنید.) حالا که مقدمات کار حاضر شد، به اصل کار می‌پردازیم.

پنل لایه ها

ایجاد طرح کلی

اولین گام این است که از شر رنگ سفید پس زمینه این تصویر خلاص شوید. برای این کار ویژگی Blend If را به شما پیشنهاد می‌دهیم که یکی از ویژگی‌های پیشرفته فتوشاپ است. نگران نباشید تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که گام به گام دستورات را اجرا کنید.

روی لایه اصلی که در مثال ما لایه Layer 0 است، دابل کلیک کنید. درنتیجه این کار، کادر Layer Style باز خواهد شد.

layer style

در کادر باز شده به قسمت Blend If بروید. بر روی فلش سفید که در تصویر هم نشان داده شده است از بخش This Layer کلیک کنید و آن را به سمت چپ بکشید.

blend if

همان‌طور که مشاهده می‌کنید با این کار بسیاری از سفیدی‌ها از بین می‌روند.

تنظیمات استایل

سعی کنید تا جایی که امکان دارد رنگ سفید را بپوشایند، در مورد رنگ صورتی هم نگران نباشید؛ مشکل پخش شدگی آن را در مرحله بعد حل خواهیم کرد.

blend if

حالا دکمه Alt را از کیبورد خود فشار دهید رو بر روی فلشی که در مرحله قبل با آن کار کردیم کلیک نمایید و آن را اندکی بکشید. مشاهده می‌کنید که این فلش به دو قسمت تقسیم خواهد شد.

blend if

با فلش سمت چپی بازی کنید تا مرزها و نویزهای رنگ سفید پاک شود. تنها به پوشاندن رنگ سفید در این مرحله دقت کنید و فعلا توجهی به داخل شکل که رنگ صورتی در آن پخش می‌شود، نداشته باشید.

blend if

زمانی که احساس کردید پس زمینه سفید از کار شما حذف شده است بر روی Ok کلیک نمایید. چیزی که اکنون مشاهده می‌کنید این است که رنگ سفید پس زمینه از بین رفته است اما بخش‌هایی از صفحه سفید ساعت رنگ صورتی به خود گرفته است.

تبدیل پس زمینه سفید به صورتی

ویرایش وسط صفحه ساعت

حالا لایه‎‌ای را که در ابتدا کپی کرده بودید را انتخاب کنید و با کلیک بر روی جایی که آیکن چشم قرار داشت آن را ظاهر سازید.

پنلا لایه در فتوشاپ

به مسیر Layer > Layer Mask > Hide All بروید. این کار باعث خواهد شد تا یک ماسک لایه مشکی بر روی لایه کپی شده ایجاد شود. از آنجایی که ما ماسک لایه مشکی را به لایه کپی شده اضافه کردیم این لایه اکنون مخفی شده است. اما ما می‌توانیم با استفاده از براش سفید نواحی که رنگ صورتی دارند را از بین ببریم.

ترتیب قرار گیری لایه ها

برای این کار ابزار براش را از نوار ابزار یا با فشردن حرف B انتخاب کنید. میزان سختی قلم یا خصیصه Hardness آن را بر روی %۸۰ تنظیم نمایید و خصیصه‌های Opacity و Flow را بر روی %۱۰۰ قرار دهید. قبلا نیر درباره براش در این مطلب توضیح داده‌ایم. می‌توانید برای یادآوری به آن مراجعه نمایید. حالا حرف D را از کیبورد بفشارید تا رنگ پیش فرض یعنی سفید برای براش انتخاب شود. اگر رنگ پیش فرض مشکی است با فشردن حرف X از کیبورد آن را تغییر دهید.

تنظیمات براش

حالا که براش را نیز تغییر اندازه دادید شروع کنید. درواقع باید براش را بر روی نواحی که نمی‌خواهید رنگ صورتی باقی بماند بکشید. البته ممکن است وقتی به وسط کار برسید با مشکل مواجه شوید، برای این کار باید اندازه براش خود را کوچک‌تر کنید. اگر هر جایی احساس می‌کنید که اشتباه شده است، دکمه X را بفشارید و آن را با سیاه رنگ آمیزی کنید. دوباره X را بفشارید و کار را ادامه دهید.

ماسک لایه مشکی

حالا می‌توانید پس زمینه تصویر خود را به هر رنگی که خواستید در آورید و سپس آن را با فرمت دلخواه ذخیره کنید. توجه داشته باشید اگر یک فایل Transparent برای ذخیره مد نظرتان است، می‌توانید آن را فرمت PNG ذخیره نمایید.

تبدیل تصویر با پس زمینه سفید به صورتی

علاوه بر این، حالا که صحبت از Transparent شد خوب است این را هم اضافه کنیم که شما می‌توانید لایه بک گراند صورتی را از پنل لایه‌ها مخفی کنید و سپس نسبت به انتقال ساعت به هر پس زمینه‌ای با هر طرحی، اقدام نمایید. برای این کار لایه‌های Layer 0 و Layer 0 Copy را با با فشردن کلید Ctrl و کلیک بر روی آن‌ها انتخاب کنید. بعد روی لایه‌های کلیک راست کرده و Merge Layers را برگزینید. حالا لایه‌ها ادغام شدند و شما با خیال راحت می‌توانید تصویر ساعت را بدون هیچ پس زمینه‌ای به هر پس زمینه‌ای که مدنظر دارید انتقال دهید.

خب روشی که در اینجا برای جدا کردن تصویر از پس زمینه سفید گفته شد، بدون شک یکی از سریع‌ترین تکنیک‌هایی بود که می‌توانید نسبت به از بین بردن پس زمینه سفید از آن استفاده نماید. البته اگر بخواهید زمان بیشتری اختصاص دهید، روش‌های اصولی‌تر و بهتر دیگری نیز با بهره‌گیری از ابزارهای فتوشاپ برای این کار وجود دارند. اما به ندرت پیش می‌آید که نیاز باشد زمان زیادی برای چنین کاری که با چند قدم ساده شدنی است، صرف کنید.

خب همان‌طور که در مثال بیان شده مشاهده کردید، تصویر انتخابی چندان تصویر پیچیده‌ای نبود. با این حال جالب است بدانید که در این تکنیک هنگامی کار در سریع‌ترین زمان ممکن انجام خواهد شد که بخواهیم تصویری که اطراف آن به رنگ سیاه است را از پس زمینه سفید جدا کنیم.

به نقل از : mag.plaza.ir

CopyRight Original Article منبع اصلی و رعایت قانون کپی رایت