برج مارسیز

برج مارسیز

معمار: استودیوی طراحی ژان نوول

مکان: مارسی، فرانسه

سال ساخت: ۲۰۱۸

مساحت: ۴۶،۷۶۷ مترمربع

نمای برج

نمای برج از مصالح بتنی با ۳۰ رنگ متفاوت ساخته شده است. سایبان ها با نما ترکیب شده به نحوی که با شیشه شفاف گشودگی ها هماهنگ است و دارای منفعت های فراوانی است که از آن جمله اند کاربران قادر خواهند بود از نور طبیعی مدیترانه ای که به فضای داخلی دفاتر وارد شده لذت ببرند. ۳۰ رنگ نما توهم بصری ایجاد کرده به نحوی که ناظر برج را با آسمان یکی می بیند. در مقابل، با نزدیک شدن به برج، سایه ها و پیچیدگی های موزفولوژیکی نمای بیرونی به طور کامل آشکار خواهد شد.

ایده برج

طراحی شده توسط ژان نوول، برج مارسی نقطه عطفی برای شهر مدیترانه ای مارسی است و بلوک اداری ۳۵ طبقه ای پتانسیل معماری و تکنیکی عصر معاصر را به نمایش گذاشته است. برج با زیر بنای ۳۵ هزار مترمربع فضای اداری تبدیل به یکی از آرمان های بین المللی و حیاتی در شهر در زمینه املاک با استانداردهای بالا شده است. اگرچه برج مارسیز، ساختمان اداری است اما فراتر از ملک ساده عمل کرده است. برج سمبلی از همسایگی جدید است و به خط آسمانی پیوند خورده که با برج زاها حدید شکل گرفته است.

مصالح برج

برج مارسی نقطه عطفی برای ساکنان منطقه صنعتی پیشین است که ده سال پیش از آن به عنوان منطقه چالش برانگیز یاد شده بود. سابق بر این توسط دو رمپ معلق بزرگراه و ترمینال بندر برای ورود به دریای مدیترانه، خط ساحلی مارسی از نقطه انتقال و گذر به منطقه مسکونی و تجاری با خطوط تراموای تبدیل شد.

بر خلاف برج زاها حدید، برج تنها مختص یک شرکت نیست، برج ۱۲ طبقه ژان نوول به ۹ شرکت اجاره داده شده و بازدیدکنندگانی از سایر شرکت ها در اتاق های جلسه این بنا گردهم آمده اند.

با نمایی رو به دریا، برج دارای گشودگی هایی در نمای بیرونی است که صرفا تمثیلی نیست؛ ژان نوول همانند لوکوربوزیه مجذوب‌مناظر شهر مارسی و حومه اطراف شده است و این علاقه مندی سبب شده تا معمار از مصالح بتنی با کارایی بالا استفاده کند که نقش تعیین کننده ای در طراحی برج داشته است. معمار خواسته تا برجب بسازد که توجه را به خود جلب کند بدون آن که به چشم انداز خدشه ای وارد شود.

پست برج مارسیز در چهارسوی معماری اول به نظر می رسد.