خوابگاه یام

خوابگاه یام

معمار: Supermachine Studio

مکان: بانکوک، تایلند

مساحت: ۶۰۰ مترمربع

سال ساخت: ۲۰۱۴

ایده طراحی خوابگاه

ایده طراحی خوابگاه، «یام» در زبان تایلندی به معنی لبخند است. این خوابگاه تخت های جمع و جور اما فوق العاده راحت برای مسافران در سنین مختلف ارایه می دهد. فرایند گفتگوی بیرون و درون در این پروژه با مفهوم «بایگانی کردن» در ارتباط است، به این معنی که ساختمان بایستی تازه و متفاوت از کاربری پیشین باشد در حالی که عناصر قدیمی معماری دست نخورده نگاه داشته می شوند. همچنین نام مستعار پروژه «خوابگاه بتمن» است، نسخه ای از یک ابرقهرمان. بسیار واضح است که این پروژه فرایند تحولی است که به ردیابی عناصر اصیل ساختمان و شرایط اولیه اشاره دارد.

نمای بیرونی خوابگاه

نمای بیرونی تعریفی از نمای مدرن بنای فعلی است که بیان بسیار خوبی از زمان است. پانل های بامبو دست ساز که متداول در خانه های کوچک مناطق روستایی تایلند است در پس زمینه سایبان های فعلی قرار دارند تا تضاد با زمینه ایجاد کنند و تاکیدی بر فرم معماری فعلی باشند. دیوارهای بامبو همچنین به صورت قاب های تعریف شده از اتاق های خوابگاه عمل می کنند که تقسیم بندی حریم خصوصی بین هر واحد را به عهده دارند.

فضای داخلی خوابگاه

فضای داخلی همپوشانی مفاهیم متفاوت است. کانتر پذیرش مرمری از بنای قبلی با مجله های مد و طراحی قدیمی آراسته شده است. مجزا شده توسط ساعت غول پیکری که با اسباب بازی های رنگارنگ اجاطه شده است، فضای پذیرش میهمان فضایی با کاشی های سفید رنگ است. فقظ چند متر دورتر، فضای عمومی خوابگاه با رنگ های شادی تزیین شده است، پلکان فیروزه ای رنگ، راهروی نارنجی در طبقه دوم و راهروی زرد در طبقه سوم از ویژگی های اصلی معماری خوابگاه است. فضای داخلی ۱۶ اتاق خوابگاه، ساده با رنگ های طبیعی چوب است به نحوی که اتاق های خوابگاه جمع و جور و وسیع به نظر آیند.

پست خوابگاه یام در چهارسوی معماری اول به نظر می رسد.