آموزش – ۲۳ ترفند کاربردی موتور جستجوی گوگل که باید بدانید

موتور جستجوی گوگل اطلاعاتی را در یک چشم به هم زدن در اختیار شما می‌گذارد اما این همه ماجرا نیست. گوگل می‌تواند امکاناتی را در اختیارتان قرار دهد که هرگز فکرش را نمی‌کردید. در ادامه با ۲۳ قابلیت شگفت‌انگیز موتور جستجوی گوگل آشنا می‌شوید.

جستجوی ساده گوگل، کاری که همیشه راحتی آن را انجام می‌دادید، در نگاه نخست به نظر نمی‌رسد که کار ویژه‌ای باشد اما اگر از امکانات و روش‌های مختلف جستجوی گوگل بیشتر بدانید، آن زمان است که این موتور جستجو می‌تواند به مانند یک جادوگر، چیزهایی را در اختیارتان قرار دهد که هرگز فکرش را هم نمی‌کردید.

فقط با تایپ چند کلمه، فردی می‌تواند در یک لحظه به تمام اطلاعات گردآوری شده از موضوعی در سراسر جهان دست پیدا کند. می‌خواهید پایتخت ایالت مولداوی را بدانید؟ می‌خواهید بدانید که چه کسی نقش قاضی متوسط ​​را در شکارچیان روح ۲ بازی کرد یا چقدر طول می‌کشد تا نپتون یک دور به دور خورشید بچرخد؟ جواب همه این سوالات را می‌توانید از طریق گوگل پیدا کنید. تا زمانی که دستگاه شما به اینترنت متصل باشد، قدرت دارید که به لطف گوگل از هر چیزی اطلاعات کسب کنید. البته، موتورهای جستجوی دیگر هم وجود دارند، اما فقط یک سرویس است که به طور گسترده‌ای مقبولیت یافته است.

پس از دو دهه فرآیند بهسازی که روی این موتور صورت گرفته است، جستجوی گوگل به یک فناوری پیچیده و به شکل زیبایی همه‌جانبه تبدیل شده است. فناوری که همیشه جواب می‌دهد. آیا تا به حال دیده‌اید که Google.com پس رفت کرده باشد؟ این دستاورد به آسانی برای محبوب‌ترین وبسایت دنیا به دست نیامده است.

در حالی که احتمالا هر روز از جستجوی گوگل استفاده می‌کنید، هنوز هم می‌توانید چیزهای بیشتری از قابلیت‌های این موتور جستجوی معتبر قدیمی بدانید. اگر تا کنون برای رسیدن به نتایجی که از جستجوهای تان انتظار دارید، تلاش کرده‌اید، در این مقاله با بهره‌گیری از ۲۳ راهکار می‌توانید نتایج جست‌وجوی گوگل را بسیار بهبود ببخشید. با ما همراه باشید.

۱- از توصیفگرهای جستجوی گوگل استفاده کنید

الگوریتم جستجوی گوگل در فهمیدن اطلاعاتی که به دنبال آن هستید، بسیار ماهر است، حتی زمانی که خودتان دقیقا مطمئن نیستید که دنبال چه چیزی هستید. اما برای زمانی که شما دقیقا می‌دانید به چه اطلاعاتی نیاز دارید، می‌توانید نتایج جستجوی خود را با استفاده از برخی توصیفگرهای پایه‌ای دقیق‌تر کنید. در اینجا فهرستی کوتاه از مواردی که باید در مورد توصیفگرها بدانید آمده است:

از “|” یا “OR” برای جستجوهای ترکیبی استفاده کنید: شما می‌توانید از این توصیفگرها برای زمانی که می‌خواهید به دو جزء جداگانه، اما مرتبط از اطلاعات دسترسی داشته باشید، استفاده کنید. گوگل معمولا به کوچک یا بزرگ بودن حروف انگلیسی اهمیت نمی‌دهد؛ با این حال در این مورد، شما باید کل عبارت “OR” را با استفاده از حروف بزرگ تایپ کنید. گوگل نتیجه‌های مختلفی را برای عبارت (capital city Tennessee or Spain) نسبت به عبارت (capital city Tennessee OR Spain) را برای شما نمایش خواهد داد.

با استفاده از علامت «NOT» یا «-» از جست‌وجوی عباراتی که نمی‌خواهید جلوگیری کنید: آیا می‌خواهید جست‌و‌جوی اصطلاحات خاصی را از نتایج خود حذف کنید؟ در این صورت از اپراتور منطقی NOT یا علامت منها استفاده کنید تا تمامی کلیدواژه‌هایی را که نمی‌خواهید، حذف کنید. برای مثال، با آوردن علامت منها قبل از کلمه اندروید در این عبارت «best app-android» می‌توانید از اینکه نتایج جست‌وجوی‌تان اپلیکیشن‌های اندروید را هم نشان بدهد جلوگیری کنید.

از علامت نقل قول‌ برای جستجوی دقیق استفاده کنید: اگر عبارت “Danny Devito Hair” را داخل علامت نقل قول جست‌و‌جو کنید تنها نتایجی را که شامل همه آن کلمات در این ترتیب خاص می‌شود، به ارمغان می آورد.در حالیکه، جستجو برای عبارت Danny Devito Hair (بدون نقل قول) مجموعه ای متفاوت از نتایج را ارائه می‌دهد که تمام آن کلمات را دارند، اما لزوما به ترتیبی که شما می‌خواستید، نیستند.

۲- از امکانات گوگل برای سفارشی سازی جستجو کمک بگیرید

جستجوی گوگل / google search

جستجوی گوگل همچنین از انواع مختلفی از امکانات پشتیبانی می‌کند که می‌توانند نتایج شما را تحت شرایط خاصی که می‌خواهید، ارائه کنند. در اینجا چند مورد خوب برای این امکان گوگل را می‌ببینید:

درون یک وبسایت واحد را جست‌و‌جو کنید: اگر شما فقط بخواهید محتوای درون یک وبسایت مشخص را جست‌و‌جو کنید، باید پس از تایپ عنوان مورد نظرتان کلمه site و دو نقطه : را تایپ کنید و بعد آدرس سایت را بنویسید تا به طور مستقیم توسط URL سایت موردنظر شما دنبال شود. آنچه را تایپ می‌کنید حتما باید دامنه سایت را شامل شود، به عنوان مثال باید این عبارت را تایپ کنید« Google Photos tips site:pcmag.com» نه اینکه این عبارت را Google Photos tips site:pcmag، بدون آوردن «دات کام» تایپ کنید.

فقط عنوان‌های مورد نظرتان را جست‌و‌جو کنید: برای اینکه کلمه موردنظر شما حتما در عنوان‌ها باشد، از intitle استفاده کنید؛ به عنوان مثال، grasshoppers intitle:gross فقط سایت هایی را که در مورد grasshoppers هستند و واژه gross در عنوان آن‌ها آمده است را جست‌و‌جو می‌کند. برعکس، اگر از کلمه allintitle قبل از واژه‌هایی که می‌خواهید در عنوان باشد استفاده کنید، فقط لینک‌هایی را که در عنوان‌شان چند کلمه مورد نظر وجود دارد باز می‌کند. به عنوان مثال allintitle: gum gum yummy.

فقط URLها را جست‌وجو کنید: شما می‌توانید کارکرد بالا در مورد URL هم تجربه کنید؛ یعنی با استفاده از دو کلمه inurl: یا allinurl : فقط URL‌های موردنظرتان را جستجو کنید.

فقط متن معینی را جست‌وجو کنید: تایپ کلمات intext: یا allintext: به شما اجازه می‌دهد تا فقط در میان متن یک سایت جستجو کنید؛ به جای جست‌و‌جوی عنوان و URL که معمولا الگوریتم جستجو آن را مورد توجه قرار می‌دهد.

حالا می‌توانید از این توصیفگرها و یا امکانات محدودکننده نتایج جست‌و‌جوی در ارتباط با هم استفاده کنید. به یاد داشته باشید، متن مورد نظر شما باید به طور مستقیم پس از علامت دو نقطه بدون فاصله (space) بین آنها باشد.

اگر مشتاق هستید تا بیشتر در خصوص این توصیفگرها و محدودکننده‌ها بدانید، می‌توانید راهنمای گوگل را بخوانید.

۳- برای نتایج جستجو بازه زمانی تعیین کنید

جست‌وجوی گوگل/google search

اگر به دنبال تنها آخرین اخبار در مورد یک موضوع و یا در تلاش برای پیدا کردن اطلاعات مربوط به یک بازه زمانی مشخص هستید، می‌توانید برای محدود کردن بازه زمانی از منوی Tools (ابزارها) جست‌و‌جوی گوگل در دسکتاپ و موبایل خود استفاده کنید. پس از انجام جستجو، بر روی گزینه «Tools» یا «Search Tools»، بسته به رابط کاربری، در بالای سمت راست صفحه کلیک کنید. سپس روی «Any time» کلیک کنید. منوی کشویی به شما امکان میدهد نتایج را به یک ساعت، یک هفته و یک ماه قبل محدود کنید یا حتی یک بازه زمانی دلخواه یا زمان مشخص را انتخاب کنید.

۴- از جستجوی تصویری پیشرفته گوگل استفاده کنید

جستجوی گوگل / google search

شما می‌توانید از نکاتی که تاکنون آموختید در جست‌و‌جوی تصاویر در گوگل استفاده کنید. با کلیک کردن روی صفحه جست‍و‍جوی پیشرفته تصویر در گوگل، می‌توانید تصاویر با کیفیت بالاتر را پیدا کنید و حتی با کلیک بر روی اندازه تصویر، منطقه، نوع فایل و حتی رنگ‌های خاص، آن‌ها را جستجو کنید.

۵- جست‌و‌جوی معکوس تصویر انجام دهید

google search/جست‌و‌جوی گوگل

گوگل از قابلیت جست‌و‌جوی معکوس تصاویر در اکثر مرورگرها پشتیبانی می‌کند. این قابلیت به شما اجازه می‌دهد تا یک فایل تصویری را بارگیری کنید و اطلاعات مربوط به آن تصویر را پیدا کنید. به عنوان مثال، اگر شما یک عکس از برج ایفل را آپلود کرده‌اید، گوگل (احتمالا) توانایی آن را دارد که آن را شناسایی کند و اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهد. هم‌چنین از این قابلیت برای یافتن چهره افراد هم می‌توانید استفاده کنید. علاوه بر این، جستجوی معکوس می‌تواند شما را به وبسایت‌هایی که تصویر خاصی را نمایش می‌دهد، شناسایی یک اثر هنری، یا حتی تصاویری که از نظر بصری، مشابه هستند، هدایت کند.

کافی است که به بخش جستجوی تصویر (گزینه Images) گوگل بروید و روی نماد کوچک دوربین در نوار جستجو کلیک کنید. در اینجا می‌توانید یک تصویر (یا یک URL مربوط به تصویر) را که می‌خواهید جستجو کنید آپلود کنید. همچنین می‌توانید تصویر را با «کشیدن و رها کردن» وارد نوار جست‌و‌جو کنید. نسخه‌های به روز شده مرورگرهای گوگل کروم، فایرفاکس و مایکروسافت اج به شما امکان می‌‌دهد که به جای آپلود تصویر آن را مستقیما بکشید (drag) و در نوار جستجو قرار دهید.

۶- محاسبات ریاضی را در جعبه جستجوی گوگل انجام دهید

چه بخواهید در خصوص یک وعده غذایی اطلاعات کسب کنید و چه بخواهید یک رندر جغرافیایی پیچیده ایجاد کنید، موتور جستجوی گوگل از قبل فکرش را کرده است.

شما می‌توانید محاسبات اولیه ریاضی را مستقیما در نوار جستجو انجام دهید. به عنوان مثال، جستجوی ۳۴ + ۷ یک ماشین حساب را در زیر نوار جست‌و‌جو نمایش می‌دهد که پاسخ صحیح را به شمانشان خواهد داد. همچنین می‌توانید از گوگل بخواهید سوالات ریاضی را به زبان معمولی حل کند. به عنوان مثال، جستجو کنید که ۳ برابر ۷، چقدر می‌شود. البته در حال حاضر پیام‌های فارسی از این دست را درک نمی‌کند و شما باید دستور را به انگلیسی بنویسید؛ برای مثال دستور قبل می‌شود: what is 3 times 7. شما همچنین می‌توانید چیزهایی مانند ۲۰٪ از ۶۷٫۴۲ دلار چقدر می‌شود را جستجو کرده و پاسخ ۱۳٫۵۰ دلار را دریافت کنید. حتی می‌توانید کلمه یا عبارت پرسشی «چقدر» یا «چه چیز» را حذف کنید و فقط فرمان محاسباتی‌تان را تایپ کنید.

اگر شما یک عاشق ریاضی هستید، حتی می‌توانید اشیای مجازی سه بعدی تعاملی (در مرورگرهای دسکتاپی که از WebGL پشتیبانی می‌کنند) را ایجاد کنید؛ کافی است تا معادله‌ای را بسازید که از x و y به عنوان متغیرهای آزاد استفاده می‌کند؛ یا اگر زمان زیادی است که هندسه دبیرستان خود را فراموش کرده‌اید، می‌توانید sin (y) و tan (x) را در جستجوی گوگل بگیرید و ببینید که چقدر سرگرم کننده است!

اگر این توابع پیشرفته ریاضی در واقع چیزی است که در فعالیت‌های روزمره‌تان به آن احتیاج دارید، می‌توانید در اینجا، اطلاعات بیشتری را به دست آورید.

۷- از جستجوی گوگل به عنوان یک مبدل استفاده کنید

جستجوی گوگل / google search

گوگل به شما در تبدیل هر چیزی کمک خواهد کرد، فقط سعی کنید اطلاعات اولیه را وارد کنید. مثلا خیلی ساده می‌پرسید ۳۸ درجه سلسیوس به فارنهایت چقدر می‌شود ( ۳۸Celsius in Fahrenheit)؛ گوگل نه تنها به شما پاسخ می‌دهد ۱۰۰٫۴، بلکه یک ماشین حساب تبدیل تعاملی برای تبدیل‌های بیشتر برایتان فراهم می‌کند. شما حتی می‌توانید سوالات عجیب و غریب از گوگل بپرسید، مثلا اینکه ۱۷٫۵ میلیمتر در سال‌های نور چقدر می‌شود و گوگل به شما جواب می‌دهد: ۱٫۸۴۹۷۵۱E-18 سال نوری؛ و همان ماشین حساب تعاملی را ارائه می‌دهد.

علاوه بر این، شما می‌توانید نرخ تبدیل نرخ ارز را با تنها چند کلیک ساده انجام دهید (این عملکرد نیز معمولا یک ماشین حساب تعاملی ارائه می‌دهد). نکته جالب در مورد این الگوریتم این است که شما حتی نیازی به دانستن نماد ارز رسمی ($، €، و غیره) یا نشانگر ایزو (یعنی USD برای دلار آمریکا یا GBP برای پوند انگلیس) ندارید، الگوریتم گوگل قادر است تا جمله شما را به صورت عادی درک کند. به عنوان مثال، بنویسید، ۳۸ دلار در ایسلند چقدر است، پاسخی را دریافت می‌کنید که (به تاریخ ۲۵ سپتامبر ۲۰۱۸) ۳۸ دلار به ۴،۲۰۰٫۱۴ کرون ایسلندی برابر بود.

اما باید توجه داشت که هنگام تبدیل ارز،به خاطر نوسانات، گوگل می‌گوید که نمی‌تواند دقیق بودن نرخ ارز را تضمین کند. بنابراین، در حالی که این الگوریتم مفید است، وقتی که می‌خواهید ماجراجویی آینده‌تان در خارج از کشور را بودجه‌بندی کنید، بهتر است که به این ابزار گوگل چندان اعتماد نکنید، چون ممکن است دقیق نباشد.

۸- وبسایت‌های مرتبط را در گوگل جست‌و‌جو کنید

جست‌و‌جوی گوگل/google search

همه ما وبسایت مورد علاقه‌ای داریم که مکررا به آن سر می‌زنیم، اما گاهی اوقات کمی تنوع، چیز خوبی است. اگر شما دنبال ایده هستید که وبسایت دیگری را مطابق با علایق‌تان پیدا کنید، گوگل برای شما راهکاری دارد. برای نمایش نتایج مرتبط کافی است تا عبارت related: را قبل از آدرس وبسایت مورد نظرتان تایپ کنید. این ترفند را می‌توان با هر کلمه یا عبارتی به کار برد، اما اگر برای یافتن وبسایت مورد استفاده قرار گیرد بهتر است. برای مثال اگر شما تایپ کنید related:amazon.com نتایج جستجوی وبسایت‌های خرده فروشی نظیر Walmart و Overboot را به شما نشان می‌دهد. جستجوی مرتبط با google.com هم، یاهو و بینگ را نشان می‌دهد.

۹-معنای کلمات را در گوگل جستجو کنید

جست‌و‌جوی گوگل/google search

شما می‌توانید از جستجوی گوگل برای تعریف کلمات ناآشنا (یا عبارات دو کلمه‌ای) با استفاده از دو واژه difine: یا difinition استفاده کنید. این دستور باعث می‌شود گوگل یک کارت با تعریف و تلفظ واژه را به شما نشان دهد و اگر ریشه‌شناسی آن هم در دسترس باشد، آن را هم نمایش خواهد داد. حتی گاهی کافی است تا به سادگی علامت سوال را پس از واژه یا عبارت موردنظرتان تایپ کنید یا کلمه meaning را به پایان آن اضافه کنید، باز هم گوگل تعریف واژه و وبسایت‌های دیکشنری را به شما نشان خواهد داد.

۱۰پکیج‌های (بسته) مورد نظرتان را در گوگل دنبال کنید

جستجوی گوگل / google search

شما می‌توانید بیشتر بسته‌ها را در نوار جستجوی خود ردیابی کنید. کافی است آن را وارد نوار جستجو کنید؛ گوگل آن را به طور خودکار تشخیص می‌دهد و یک پیوند به صفحه آن را فراهم می‌کند.

۱۱ -فایل مورد نظرتان را با همان فرمتی که می‌خواهید، جستجو کنید

جستجوی گوگل / google search

شما همچنین می‌توانید نتایج جستجوی خود را بر اساس فرمت فایلی که می‌خواهید فیلتر کنید. کافی است تا filetype: را تایپ کنید و پس از علامت دو نقطه نوع فایل درخواستی‌تان را ذکر کنید، مثلا بنویسیدpdf. بنابراین، اگر برای مثال بخواهید فایل‌های PDF قابل بارگیری درباره لاماها (نوعی پستاندار شترسان بومی آمریکای جنوبیی) پیدا کنید، باید در نوار جست‌و‌جو این عبارت را تایپ کنید؛ llama filetype:pdf. اگر بخواهدی اسناد قابل بارگیری مایکروسافت ورد را درباره لاماها پیدا کنید، باید llama filetype:doc را جستجو کنید. شما می‌توانید فهرست جامعی از انواع فایل‌های قابل جستجو را در اینجا پیدا کنید.

۱۲ جستجوی گوگل جاهای خالی را برای شما پر می‌کند!

جست‌و‌جوی گوگل/google search

آیا تا به حال سعی کرده‌اید تمام شعر یک ترانه معروف و یا دیالوگی را در یکی از فیلم‌های مشهور به یاد بیاورید، اما در به یاد آوردن متن کامل شکست خورده باشید؟ خوب، گوگل شما را در این مورد هم یاری می‌دهد. کافی است تا آنچه را که به یاد دارید تایپ کنید، اما به جای بخش‌هایی که فراموش کرده‌اید علامت ستاره (*) را با فاصله گذاری در هر دو طرف واژه، قرار دهید و گوگل معمولا می‌تواند جاهای خالی را پر کند.

۱۳- با صدایتان در گوگل جستجو کنید

جست‌و‌جوی گوگل/google search

برای اینکه بتوانید بدون تایپ کردن، تنها با صدایتان در مرورگر دسکتاپ جست‌و‌جو کنید، کافی است تا روی آن میکروفون کوچک را در کادر نوار جستجو کلیک کنید. این ویژگی در دستگاه‌های تلفن همراه بسیار کارآمدتر است، جایی که گزینه «OK، Google» بیشتر قابل حس است. این قابلیت فعلا فقط در مرورگر کروم پشتیبانی می‌شود.

۱۴ ساعت مناطق مختلف در جهان را جستجو کنید

جست‌و‌جوی گوگل/google search

اگر در مرورگر دسکتاپ خود تایپ کنید Time، گوگل به شما یک کارت با تاریخ محلی به روز بر اساس آدرس IP شما نشان خواهد داد. اما گوگل می‌تواند مفیدتر از این هم باشد؛ شما می‌توانید در هر جایی که هستید زمان را در جاهای دیگر کره زمان بدانید. کافی است تا نام یک کشور، شهر یا اگر در ایالات متحده هستید، کد پستی را پس از کلمه Time تایپ کنید. در تصویر بالا می‌توانید نمونه‌ای از آن را ببینید.

۱۵ زمان طلوع یا غروب خورشید را در هر منطقه‌ای که می‌خواهید، جستجو کنید

جست‌وجوی گوگل/google search

آیا می‌خواهید زمان طلوع یا غروب خورشید را در یک منطقه خاص بدانید؟ کافی است تا دو عبارت «sunrise» یا «sunset» را در نواز جستجو، تایپ کنید. اما این پایان کار نیست؛ درست مثل مورد قبلی، شما می‌توانید از هر جایی که هستید زمان طلوع یا غروب خورشید را در هر کشور یا شهر جهان بدانید، کافی است تا پس از عبارت طلوع یا غروب خورشید، همان طور که تصویر بالا می‌بینید، نام منطقه مورد نظر را بنویسید.

۱۶ – وضعیت آب و هوای هر منطقه‌ای را که می‌خواهید، جستجو کنید

جستجوی گوگل / google search

ساده‌تر از چیزی که فکرش را می‌کردید، می‌توانید به وضعیت آب و هوا دسترسی داشته باشید. گوگل یک کارت حاوی اطلاعات درخواست شده با قابلیت تعامل که محتوی اطلاعات هواشناسی از کانال آب و هوا است را به شما ارائه می‌دهد؛ کافی است شما واژه «weather» را جستجو کنید. به طور پیش‌فرض جست‌وجو برای آب و هوا اطلاعات مطابق بر محل آدرس IP شما را نشان می‌دهد. با این حال، شما همچنین می‌توانید آب و هوای هر مکانی را جستجو کنید.

۱۷ وضعیت ارزش سهام شرکت‌های مختلف را با گوگل پیگیری کنید

جست‌وجوی گوگل/google search

کافی است تا نماد هرکدام از شرکت‌های تجاری را تایپ کنید و گوگل اطلاعات قیمت را به زمان واقعی در آن شرکت به شما ارائه می‌دهد، برای مثال “GOOG” (برای شرکت الفابت)، “AAPL” (برای اپل)، یا “AMZN” (برای آمازون). اکثر مبادلات بزرگ به زمان واقعی هستند، هرچند گوگل برای مبادلات در معرض تأخیر، از خود سلب مسئولیت می‌کند.

۱۸- زمان پروازتان را با گوگل چک کنید

جستجوی گوگل / google search

گوگل به شما یک راهکار کاربردی ساده ارائه داده است. اگر شما فقط شماره پرواز را تایپ کنید، گوگل یک کارت با زمان پرواز به روز شده و اطلاعات مربوط به ترمینال / گیت به شما نمایش می‌دهد. اگر می‌خواهید پرواز بعدی خود را رزرو کنید، گوگل برای این کار هم می‌تواند به شما کمک کند. برای پیدا کردن ارزانترین پروازهای آنلاین، Google Flights را چک کنید.

۱۹ جاذبه‌های گردشگری محل‌های مختلف را پیدا کنید

جستجوی گوگل / google search

اگر سفر جزئی از زندگی شما است، ممکن است گاهی وقت‌ها، چشم باز کنید و خود را در وسط یک شهر عجیب و غریب بیابید و راه و چاه را ندانید. اگر شما یکی از علاقمندان گردشگری هستید، گوگل نیازهای شما را برآورده می‌کند. فقط کافی است تا نام شهر را تایپ کنید و بعد از آن attractions را اضافه کنید. گوگل به شما یک کارت اطلاعات حاوی جاذبه‌های محلی و تصاویر مربوط به آن را نمایش می‌دهد. برای دیدن نقشه منطقه با جاذبه‌های مشخص شده روی نقشه، همان طور که تصویر بالا می‌بینید روی گزینه «More things to do» کلیک کنید.

۲۰- قسمت‌های مختلف پادکست‌ها در اندروید را بشنوید

جست‌جوی گوگل/google search

اگر شما کاربر سیستم عامل اندروید باشید، می‌توانید اپیزودهای مختلف پادکست موردنظرتان را از طریق مرورگر گوگل در تلفن همراه خود گوش دهید. ویژگی فوق‌العاده‌ای که گوگل تنها برای اندروید تدارک دیده است و معلوم نیست که چرا این ویژگی فوق‌العاده برای دسکتاپ و iOS در دسترس نیست. از آنجایی که مردم در طول روز خود مدام به این پادکست‌ها گوش می دهند، به نظر می رسد این ویژگی، مزیت بزرگی برای یک مرورگر باشد.

۲۱- تصاویر را در منوی جستجوی گوگل ذخیره کنید

جستجوی گوگل / google search

در سال های اخیر، گوگل یک ویژگی به قابلیت‌های خود اضافه کرده است که شبیه به ویژگی پینترست عمل می‌کند و به کاربران اجازه می‌دهد تا تصاویر مورد نظرشان را در یک مکان مرکزی ذخیره کنند تا بعدا بتوانند آن‌ها را دوباره مشاهده کنند. کافی است تا روی هر تصویر در بخش جست‌و‌جوی تصاویر (Image search) کلیک کنید و روی نماد بوکمارک کلیک کنید. حتی می توانید بعدا برای نگهداری تصاویرتان به آن‌ها «برچسب» بزنید.
این ویژگی در دسکتاپ و گوشی تلفن تنها روی مرورگر کروم موجود است و روی تمام دستگاه‌های متعلق به یک حساب کاربری قابل دسترسی است. برای دسترسی به تصاویر ذخیره شده، روی گزینه «مشاهده ذخیره شده» (View saved) در بالا سمت راست صفحه جستجوی تصویر گوگل کلیک کنید. در تلفن همراه، یک گزینه به صورت شناور در دکمه پایین سمت راست ظاهر می‌شود.

۲۲- با گوگل شیر و خط کنید!

جست‌و‌جوی گوگل/google search

آیا باید تصمیمی بگیرد اما شک دارید، می‌خواهید شیر و خط کنید اما سکه‌ای در دسترس شما نیست؟ گوگل می‌تواند به شما کمک کند. فقط کافی است تا تایپ کنید «flip a coin» تا گوگل به شما بگوید که شیر است یا خط!

۲۳- کمی با جستجوی گوگل تفریح کنید!

جستجوی گوگل / google search

همانطور که دیدیم مهندسان گوگل ظاهرا زمان زیادی را صرف افزایش قدرت گوگل کرده‌اند و انگار به تفریح و سرگرمی کاربران هم فکر کرده‌اند. در ادامه چند مورد از چیزهایی که در این تخم مرغ شانسی ممکن است پیدا شود را می‌توانید ببینید.

۱- به تصویر بالا نگاه کنید، می‌بینید که خط افق کمی کج شده است! درست فهمیدید، کافی است تا «askew» یا «tilt» را تایپ کنید تا صفحه مرورگرتان کج شود و اگر خواستید صفحه به حالت اول برگردد یا دوباره آن را بارگذاری کنید، تایپ کنید: «unaskew» یا «untilt».
۲- می‌خواهید در گوگل آتاری بازی کنید؟ کافی است تایپ کنید «Atari breakout» و سپس روی Image کلیک کنید.
۳- خب از فستیوال‌ها چه خبر؟ تایپ کنید«Festivus» تا در سمت چپ صفحه مرورگر، فستیوال‌ها ظاهر شوند.
۴- حالا صفحه‌تان را با یک حرکت نمایشی ۳۶۰ درجه بچرخانید. تایپ کنید«Festivus» و نتیجه را ببینید!
۵- شاید بخواهید بدانید صفحه اصلی گوگل سال ۱۹۹۸ چطوری بوده است؟ تایپ کنید: «Google in 1998»

۶- به جنگ گوگل بروید. تایپ کنید «zerg rush»، حلقه‌هایی بر صفحه ظاهر می‌شوند که قصد دارند نوشته های صفحه را نابود کنند شما می‌توانید با کلیک روی آن‌ها جلوی‌شان را بگیرید!

به نقل از : mag.plaza.ir